Proktologia, będąca dziedziną chirurgi, zajmuje się chorobami jelita grubego, odbytu i jego kanału oraz odbytnicy, między innymi takimi jak hemoroidy, szczeliny odbytu oraz rak jelita grubego.

Lekarze

Dr n. med. Piotr Siekanowicz. Urolog dziecięcy Wrocław. Chirurg dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNIDr n. med. Piotr Siekanowicz
Chirurg dziecięcy / Urolog dziecięcy / Proktolog dziecięcy

Opis Gabinetu

Proktolog to lekarz specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytu i jego kanału oraz odbytnicy. Powtarzające się stany zapalne, wywołane zalegającym w tych odcinkach kałem prowadzą często do bardzo uciążliwych i nawracających, a także groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Choroby, którymi zajmuje się proktolog należą do szczególnie wstydliwych i krępujących dla pacjentów. Jednak dla proktologa to po prostu codzienna praca, należy go więc traktować jak każdego innego lekarza. Nierozpoznane na czas oraz nieleczone choroby końcowego odcinka układu pokarmowego mogą być bowiem niezwykle groźne w skutkach. Nie należy więc lekceważyć jakichkolwiek objawów i jak najszybciej odwiedzić lekarz proktologa. Nie warto bowiem ryzykować poważnej i często nieodwracalnej utraty zdrowia z powodu wstydu lub skrępowania.

Do objawów związanych z zmianami chorobowymi końcowego odcinka układu pokarmowego, które mogą świadczyć o konieczności wizyty u proktologa można zaliczyć między innymi:

 • problemy gastryczne, takie jak zaparcia, biegunki, gazy lub wzdęcia;
 • nietypowe wypróżnienia, czyli zmieniająca się ich częstotliwość i charakter, występowanie naprzemiennie zaparcia oraz biegunki;
 • bardzo wąski stolec, tzw. “ołówkowaty” lub “ołówkowy“;
 • ból towarzyszący wypróżnianiu się;
 • uczucie zalegania mas kałowych;
 • nagłe i silne bóle dotyczące brzucha oraz okolic odbytu;
 • ropne wycieki i zmiany w okolicy odbytnicy;
 • krwawienia z okolicy odbytu;
 • krew w kale;
 • dodatni wynik badania na krew utajoną w kale;
 • świąd odbytu;
 • utrata masy ciała bez konkretnej przyczyny;
 • problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn;
 • niepokojący wynik badania radiologicznego jelita grubego;
 • anemia (niedokrwistość, wynikająca z powolnego, ale stałego i często ukrytego krwawienia z guza do światła jelita grubego).

Diagnozę chorób odbytu i jelita grubego proktolog rozpoczyna szczegółowym wywiadem dotyczącym informacji związanych z występującymi u pacjenta objawami. Kolejnym etapem wizyty może być, ale nie musi, badanie per rectum, czyli palcem przed odbyt. Proktolog rozpoczyna od dokładnego obejrzenia i palpacyjnego badania okolicy odbytu pacjenta. Następnie przy pomocy palca ręki nasmarowanego specjalnym środkiem poślizgowym bada wnętrze końcowego odcinka układu pokarmowego. Badanie per rectum jest nieprzyjemne, może nawet powodować niewielki ból przez ucisk na kość ogonową, trwa jednak tylko kilka minut.

Proktolog może również przeprowadzić lub zlecić przeprowadzenie badań rektoskopowych, czyli badań wziernikowych lub endoskopowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak:

 • anoskopia, czyli wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy;
 • rektoskopia, czyli wziernikowanie wnętrza całej odbytnicy;
 • sigmoidoskopia, czyli wziernikowanie końcowego odcinka jelita grubego z esicą włącznie;
 • kolonoskopia, czyli endoskopowe badanie całego jelita grubego.

W ramach diagnostyki proktolog bardzo często wykorzysta także USG transrektalne (przezodbytnicze, TRUS), które pozwala na bardzo dokładnie obrazowanie nieprawidłowości w obrębie odbytu i odbytnicy, takich jak ropnie, szczeliny czy przetoki odbytu, a także zmiany nowotworowe.

Do chorób najczęściej leczonych przez proktologa należą między innymi:

 • hemoroidy wewnętrzne oraz zewnętrzne;
 • nowotwory końcowego odcinka układu pokarmowego;
 • szczelina odbytu czyli pęknięcie lub owrzodzenie błony śluzowej kanały odbytu;
 • ropień około odbytniczy;
 • kłykciny kończyste (brodawczaki wewnętrzne).

Hemoroidy, których leczeniem zajmuje się proktolog, są jedną z najczęściej występujących chorób. Schorzenie to dotyka aż co trzeciego Polaka. W większości przypadków hemoroidy dotyczą kobiet po 50 roku życia prowadzących siedzący tryb życia. Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu, objawiają się pieczeniem, krwawieniem, a w zaawansowanej fazie wypadaniem żylaków przy wypróżnianiu się czy wysiłku fizycznym. Proktolog zajmuje się chirurgicznym leczeniem oraz inwazyjnymi zabiegami nieoperacyjnymi pozwalającymi na pozbycie się hemoroidów. Aby hemoroidy nie powracały proktolog zaleca także zwykle zmianę trybu życia na bardziej aktywny oraz zamianę diety na szczególnie bogatą w błonnik.

Dużo bardziej niebezpieczną chorobą leczoną przez proktologów jest rak jelita grubego. Na tę chorobę najczęściej cierpią osoby po 50 roku życia, które spożywają zbyt mało błonnika oraz dużą ilość mięsa. Ryzyko raka jelita grubego znacznie wrasta wraz z wiekiem oraz także przy obciążeniu rodzinnym (krewni, u których zachorowanie wystąpiło przed 60 rokiem życia) lub przy obciążeniu innymi chorobami (np. otyłość, cukrzyca, raka piersi, macicy lub jajników). Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej części tego jelita, najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz w odbytnicy. Choć choroba jest bardzo prosta w zdiagnozowaniu, to jednak należy do najgroźniejszych chorób końcowego układu pokarmowego, także ze względu na często zbyt późne jej wykrywanie. Leczenie obejmuje zwykle zabieg chirurgiczny oraz chemioterapię. Nowotwór jelita grubego plasuje się obecnie na trzecim miejscu zaraz po raku płuc i gruczołu krokowego pośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe.

Kolejną chorobą leczoną przez proktologaszczeliny odbytu. Często powstają one najczęściej wskutek intensywnego wysiłku fizycznego, a ich objawem bywa przeszywający ból w okolicy odbytu. W większości przypadków proktolog podejmuje tu leczenie chirurgiczne.

Jeśli dotyczą Cię przedstawione objawy oraz choroby lub należysz do grup szczególnego ryzyka, to warto jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza proktologa. Nasi lekarze wykonają odpowiednie badania diagnostyczne oraz podejmą się leczenia schorzeń leżących w gestii proktologa.

Umów wizytę

Umów termin wizyty przez telefon

71 300 12 72
71 300 12 73
Zarejestruj się samodzielnie online


Możesz również zapytać o termin i umówić wizytę przez

  czat lub    formularz

Ceny wizyt

Usługa
Cena
Lekarz
Usługa
Cena
Lekarz
Konsultacja proktologa dziecięcego180 złDr n. med. Piotr Siekanowicz

Opinie o lekarzach

Pan Doktor tchnący profesjonalizmem i fachowością

Pan Doktor młody wiekiem ale tchnący profesjonalizmem i fachowością.
Świetny kontakt przed zabiegiem i w trakcie. Czułem się poinformowany i zaopiekowany.
Mogę polecić tego chirurga zarówno w szpitalu na Borowskiej jak i w centrum Medycznym Przyjaźni.Opinia Pacjenta. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Martinez W-ski (www.znanylekarz.pl)
21 czerwca 2018
 -

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
5.0
2018-06-27T23:34:50+00:00

Martinez W-ski (www.znanylekarz.pl)
21 czerwca 2018
 -

Opinia Pacjenta. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Pan Doktor młody wiekiem ale tchnący profesjonalizmem i fachowością. Świetny kontakt przed zabiegiem i w trakcie. Czułem się poinformowany i zaopiekowany. Mogę polecić tego chirurga zarówno w szpitalu na Borowskiej jak i w centrum Medycznym Przyjaźni.

Świetny lekarz

Świetny lekarz, który potrafi zaopiekować się nawet najbardziej zestresowanym pacjentem. Zdecydowanie polecam.Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Aleksandra (ZnanyLekarz)
15 lutego 2019
 -

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
5.0
2019-11-27T20:14:03+00:00

Aleksandra (ZnanyLekarz)
15 lutego 2019
 -

Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Świetny lekarz, który potrafi zaopiekować się nawet najbardziej zestresowanym pacjentem. Zdecydowanie polecam.

Wspaniały lekarz!

Wspaniały lekarz! Rzeczowe, fachowe podejście do pacjenta. Pan doktor sympatyczny i konkretny. Badanie wykonane fachowo. Bardzo pomocny i zarazem cierpliwy. Polecam.Opinia Pacjenta. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Paweł W (ZnanyLekarz)
14 listopada 2019
 -

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
5.0
2019-11-27T20:16:38+00:00

Paweł W (ZnanyLekarz)
14 listopada 2019
 -

Opinia Pacjenta. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Wspaniały lekarz! Rzeczowe, fachowe podejście do pacjenta. Pan doktor sympatyczny i konkretny. Badanie wykonane fachowo. Bardzo pomocny i zarazem cierpliwy. Polecam.

Pod każdym względem 5+ :)

Pod każdym względem 5+ :)
Lekarz empatyczny, kompetentny i zaangażowany. Ma tyle czasu dla pacjenta, ile potrzeba. Polecam!Opinia Pacjenta. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

K.A. (ZnanyLekarz)
25 listopada 2019
 -

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
5.0
2019-11-27T20:18:36+00:00

K.A. (ZnanyLekarz)
25 listopada 2019
 -

Opinia Pacjenta. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Pod każdym względem 5+ :) Lekarz empatyczny, kompetentny i zaangażowany. Ma tyle czasu dla pacjenta, ile potrzeba. Polecam!

Polecam z czystym sumieniem

Jestem bardzo zadowolona z wizyty u Pana Doktora. Umówiłam się w tym samym dniu co wizyta, cały personel bardzo miły. Polecam z czystym sumieniem.


Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Joanna (opinia z WWW)
7 sierpnia 2017, 21:40
 -

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
5.0
2017-08-08T22:30:56+00:00

Joanna (opinia z WWW)
7 sierpnia 2017, 21:40
 -

Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Jestem bardzo zadowolona z wizyty u Pana Doktora. Umówiłam się w tym samym dniu co wizyta, cały personel bardzo miły. Polecam z czystym sumieniem.
5
5
proktolog wrocławleczenie hemeroidów wrocław
proktolog wrocław prywatnieleczenie chorób odbytu wrocław
dobry proktolog wrocławleczenie chorób jelita grubego wrocław
wrocław proktologlekarz proktolog wrocław