Ultrasonografia (USG) jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian
Pozostali lekarze wykonujący specjalistyczne badania USG
Opis Gabinetu
W gabinecie USG przeprowadzamy w pełnym zakresie większość badań ultrasonograficznych, dotyczących zarówno narządów jamy brzusznej, tarczycy, naczyń (badanie dopplerowskie), a także ortopedii, ginekologii i położnictwa, urologii i nefrologii oraz kardiologii. Nasi lekarze wykonują między innymi następujące badania USG:
- USG jamy brzusznej, USG nerek, USG układu moczowego;
- USG tarczycy;
- USG szyi i węzłów chłonnych;
- USG ślinianek;
- USG gruczołu piersiowego (USG piersi);
- USG Doppler (przepływy krwi) żył i tętnic (kończyn górnych i dolnych oraz szyjnych);
- USG ginekologiczne (przezbrzuszne i transwaginalne), położnicze (genetyczne, połówkowe, III trymestru), USG transrektalne miednicy mniejszej;
- USG ortopedyczne: USG stawu kolanowego, biodrowego, skokowego, ramiennego, łokciowego, USG ręki, nadgarstka i stopy, USG dołu podkolanowego, itp.;
- USG kardiologiczne: USG serca – echokardiografia;
- USG dzieci i niemowląt: przesiewowe USG stawów biodrowych (USG bioderek), USG worka mosznowego.
Dysponujemy nowoczesnymi cyfrowymi aparatami USG pozwalającymi, dzięki jego wysokiej rozdzielczości i czułości, na przeprowadzenie bardzo dokładnej diagnostyki. Wszystkie badania USG są prowadzone przez lekarzy posiadających duże doświadczenie kliniczne oraz certyfikaty ukończenia odpowiednich szkoleń z ultrasonografii.
Zasada działania ultrasonografii (USG)
Ultrasonografia, zwana w skrócie USG, opiera się na wykorzystaniu niesłyszalnych dla ludzkiego ucha fal ultradźwiękowych. Aparaty USG wykorzystują częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Jeśli fala przechodzi przez granicę dwóch ośrodków o różnych prędkościach rozchodzenia się następuje załamanie, czyli zmiana kierunku rozchodzenia się fali. Dokładnie to samo zjawisko fizyczne wykorzystuje się w urządzeniach echolokacyjnych, służy ono także nietoperzom do orientacji w terenie.
W aparacie USG przy użyciu przetworników piezoelektrycznych jest generowana fala ultradźwiękowa, która wnika w głąb ciała Pacjenta. Gdy trafia na przeszkodę, na przykład granicę między różnymi strukturami anatomicznymi lub na niejednorodności tkanki, jej część zostaje odbita i wraca do źródła, część zaś podąża dalej, aż trafi na kolejną przeszkodę. Parametry odbitej i odebranej fali są przetwarzane w impulsy elektryczne, co pozwala na przedstawienie obrazu narządów na ekranie aparatu USG.
Powracająca z głębi ciała fala ultradźwiękowa, w zależności od natężenia, przedstawiana jest w postaci punktów świetlnych o różnym stopniu szarości. Sygnały odbite widać w postaci rozjaśnienia na monitorze.
Obowiązuje zasada, że im wyższa będzie częstotliwość fali, tym lepszą będzie można osiągnąć rozdzielczość. Niestety wraz ze wzrostem częstotliwości zmniejsza się również skuteczny zasięg ultradźwięków. Problem ten pokonuje się, korzystając z różnych typów głowic do badania poszczególnych narządów, co pozwala na wysyłanie fal o różnych częstotliwościach. Z tego powodu czasem nawet w trakcie jednego badania USG używa się kilku różnych głowic.
Zjawisko Dopplera w badaniach USG
Nieco inne zachowanie się fal wykorzystuje się w badaniach przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i sercu. Kiedy występują wzajemne zmiany w odległości między źródłem i odbiornikiem fal pojawia się zmiana częstotliwości odbieranej fali. Nazywamy to zjawiskiem Dopplera, a zmianę tych częstotliwości – przesunięciem dopplerowskim. Dokładnie to samo zjawisko jest wykorzystywane np. w policyjnych radarach.
Ultradźwięki odbite od poruszającej się masy krwinkowej powracają do głowicy z inną niż wyjściowa częstotliwością. Różnica tych częstotliwości jest podstawą uzyskiwania obrazów dopplerowskich. Po komputerowym przetworzeniu otrzymanych podczas badania sygnałów można uzyskać kolorowy obraz, pozwalający odróżnić na przykład krew żylną od tętniczej. Umożliwia to także dokładny pomiar prędkości oraz ilościowych parametrów przepływu krwi.
Interpretacja badań USG
Uzyskany na ekranie aparatu USG obraz bardzo wiernie odtwarza rzeczywistość. Jednak nie bez powodu jego prawidłowa interpretacja zawsze należy do lekarza. Wyłącznie doskonała znajomość anatomii pozwala prawidłowo opisać to, co widać na ekranie. Na przykład torbiel wygląda, jak jednorodna ciemna plama o regularnym kształcie i gładkich brzegach, natomiast guz nowotworowy ma strukturę niejednorodną widoczną, jako różne odcienie szarości i poszarpane brzegi. Najczęściej jednak interpretacja obrazu nie jest ani tak prosta ani tak oczywista. Dlatego odpowiednio wykształcony, przeszkolony i doświadczony lekarz diagnosta jest wart dużo więcej niż najnowocześniejszy nawet sprzęt.
Co można zbadać za pomocą USG?
Za pomocą ultrasonografu można obejrzeć niemal każdy kawałek ludzkiego ciała, a doświadczony lekarz potrafi na tej podstawie wykryć wiele schorzeń. Są jednak miejsca, których za pomocą USG zbadać się nie da. Tkanka kostna oraz powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach nie przepuszczają ultradźwięków. Z tego powodu do wielu badań USG niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie oraz niemożliwa jest w tym badaniu ocena kości czy narządów leżących wewnątrz czaszki. Wyjątkiem jest przezciemiączkowe USG mózgowia wykonywane u noworodków i małych dzieci, które jest możliwe tylko dzięki istnieniu najdalej do ok. 18. miesiąca życia ciemiączka przedniego (zbudowane jest nie z kości, ale z błony łącznotkankowej), nie bez powodu nazywanego również czasem „oknem ultrasonograficznym”.
Ultrasonografia (USG) umożliwia diagnostykę bardzo wielu narządów, zwłaszcza tych znajdujących się w jamie brzusznej. To właśnie one (wątroba, trzustka, macica wraz z przydatkami, pęcherzyk żółciowy, śledziona, pęcherz moczowy, nerki, gruczoł krokowy/prostata) są najczęstszym obiektem badań USG.
Bardzo często wykonuje się także badania USG innych narządów, np.: ślinianek, tarczycy, węzłów chłonnych, piersi, jąder i moszny. Odrębnym kardiologicznym badaniem jest USG serca, czyli echokardiografia – zwana także „echo serca” – mająca istotne znaczenie w diagnostyce chorób układu krążenia.
Dzięki wykorzystaniu zjawiska Dopplera badania USG służą również wczesnemu wykrywaniu nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do tak groźnych przypadków jak udary mózgu, zawały serca czy zatorowości płucnej.
Innym blokiem badań jest ultrasonografia ortopedyczna, czyli diagnostyka narządów ruchu. Zakres badań obejmuje USG stawów: kolanowego, łokciowego, barkowego, biodrowego i skokowego, USG dłoni, mięśni i nerwów obwodowych. Nieco odmienne zadanie pełnią badania preluksacyjne, które służą wykrywaniu ewentualnych wad wrodzonych stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Dzięki badaniu USG bioderek i odpowiednio wczesnemu wykryciu wad najczęściej udaje się wyleczyć dziecko metodami zachowawczymi, bez konieczności interwencji chirurgicznej.
Kolejna grupa, to USG ginekologiczne, które wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu narządów rodnych kobiety i cyklu miesiączkowego oraz przy podejrzeniu i leczeniu schorzeń organów płciowych. Szczególnie każda kobieta w ciąży powinna się przynajmniej trzykrotnie poddać badaniu USG płodu. Celem badań USG w ciąży jest przede wszystkim rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju płodu.
Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję, w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja zależy od rodzaju badania.
Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała np. brzuch, plecy, szyję. Lekarz pokrywa skórę w okolicy badania specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu USG ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa wodą z mydłem. Następnie Pacjent wykonuje polecenia lekarza, który przesuwając głowicę aparatu USG, uzyskuje obrazy badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.
Nie wszystkie organy można poddać wartościowemu badaniu USG wyłącznie przez powłoki skórne. Aby dokładnie zbadać niektóre organy wykonuje się także badania USG transrektalne (przezodbytnicze) oraz USG transwaginalne (domaciczne, przezpochwowe).
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania USG jest obecność otwartych ran części miękkich, uszkodzeń kości, otwartych infekcji oraz oparzeń w polu badania.
Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie do poszczególnych badań USG zależą od ich rodzaju i zostały opisane poniżej.
Do badania USG jamy brzusznej pacjent najczęściej układa się na plecach w pozycji leżącej. Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów miednicy małej jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste „okno ultrasonograficzne” umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego. W przypadku obrazowania jamy brzusznej (bez oceny układu moczowego) pęcherz może być pusty.
Do USG jamy brzusznej zawsze należy się odpowiednio przygotować.
Dzień przed badaniem:
- Stosuj dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa.
- Dodatkowo możesz przyjąć Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków. Można go kupić w aptece bez recepty.
6 godzin przed badaniem:
- Nie przyjmuj pokarmów.
- Nie pij żadnych płynów poza niesłodzoną wodą niegazowaną, w szczególności nie pij kawy i mocnej herbaty.
- Nie pal tytoniu.
- Nie żuj gumy.
2 godziny przed badaniem:
- Wypij 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawaj moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Wypełnij pęcherz w taki sposób, aby był średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.
- Podczas wykonywania USG jamy brzusznej możesz zostać poproszony o opróżnienie pęcherza.
Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.
Na badanie najlepiej przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również dostarczenie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH, jeżeli były wcześniej wykonywane.
Badanie USG tarczycy jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Badanie USG piersi nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Jednak najlepiej aby wykonać je między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.
Badanie USG piersi jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Może być również wykonywane kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Przed badaniem USG piersi lekarz może zapytać:
- o Twój wiek,
- czas ostatniej miesiączki,
- czy i kiedy urodziłaś dzieci oraz czy karmisz piesią,
- czy bierzesz jakieś leki hormonalne,
- czy przechodziłaś jakieś operacje i zabiegi dotyczące piesi,
- czy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, jajnika lub prostaty.
Badania USG metodą Dopplera zwykle nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.
Wyjątek stanowią badania wykonywane przez powłoki brzuszne:
- badanie tętnic nerkowych,
- aorty brzusznej,
- tętnic trzewnych (pnia trzewnego i tętnic krezkowych),
- układu wrotnego,
- żyły głównej dolnej,
- żył biodrowych.
W tych przypadkach stosuje się przygotowanie analogiczne jak do badania USG jamy brzusznej.
Umów wizytę
71 300 12 73
Możesz również zapytać o termin i umówić wizytę przez
czat lub formularz
Ceny wizyt
Usługa | Cena | Lekarz |
---|---|---|
USG ortopedyczne | 190 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG chłonnych okolic pachowych | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG węzłów chłonnych pachwinowych | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG jamy brzusznej u dorosłych | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG jamy brzusznej u dzieci | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG jąder | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG jam opłucnowych | 120 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG pachwiny | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG powłok brzusznych | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG spojenia łonowego | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG szyi (tarczyca, ślinianki węzły chłonne) | 220 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG tarczycy | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG tkanek miękkich | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG układu moczowego | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG węzłów chłonnych (wszystkie obszary) | 240 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG węzłów chłonnych szyi | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG miednicy mniejszej | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG ślinianek | 180 zł | Lek. Aleksandra Mundyk |
USG pachwin | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG tarczycy | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG prostaty | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG powłok brzusznych | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG szyi (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne szyi) | 200 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG tkanek miękkich | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG układu moczowego | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG węzłów chłonnych (wszystkie obszary) | 200 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG węzłów chłonnych okolic pachowych | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG węzłów chłonnych pachwinowych | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG węzłów chłonnych szyi | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG ślinianek | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG chłonnych okolic pachowych | 120 zł | Lek. Joanna Guzikiewicz |
USG jamy brzusznej u dorosłych oraz dzieci od 6 r.ż. | 160 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG gruczołu piersiowego (USG piersi) | 160 zł | Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek |
USG gruczołu piersiowego (USG piersi) z konsultacją lekarską | 200 zł | Dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek |
USG Doppler żył kończyn dolnych lu b górnych | 180 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG Doppler tętnic szyjnych (dogłowowych) | 150 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG Doppler tętnic kończyn dolnych lub górnych | 180 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych lub górnych | 320 zł | Lek. Paweł Stępniewski |
Przesiewowe badanie USG stawów biodrowych u noworodków i niemowląt wraz z konsultacją ortopedyczną | 190 zł | Lek. Bartosz Kopczyński |
Konsultacja ortopedy z badaniem USG | 260 zł | Lek. Bartosz Kopczyński |
Konsultacja ortopedy z badaniem USG | 260 zł | Lek. Jakub Jonkisz |
USG pachwin | 160 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG jam opłucnych | 110 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG jamy brzusznej | 170 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG powłok brzusznych | 150 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG szyi (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne szyi) | 190 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG tarczycy | 155 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG tkanek miękkich | 170 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG układu moczowego | 140 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG węzłów chłonnych (wszystkie obszary) | 190 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG węzłów chłonnych 1 okolicy | 140 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
USG ślinianek | 140 zł | Lek. Maciej Sołtysik |
Zobacz także inne powiązane badania USG i konsultacje w gabinetach: KARDIOLOG, GINEKOLOG, ORTOPEDA, INTERNISTA