Opis Ceny Kalendarz Wizyt

Ultrasonografia (USG) jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian

Lekarze

pawel stepniewski

Lek. Paweł Stępniewski
Internista

Pozostali lekarze wykonujący specjalistyczne badania USG

dybek9

Lek. Barbara Dybek-Ferensztaj
Lekarz rodzinny / Pediatra

Lek. Małgorzata Szela-Szumielewicz
Internista

Lek. Jakub Jonkisz. Ortopeda Wrocław. Usg Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Jakub Jonkisz
Ortopeda

dr Pietrowski (1)

Lek. Adam Pietrowski
Urolog

Dr n. med. Stanisław Ferenc. Chirurg Wrocław. Usg Wrocław. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNIDr n. med. Stanisław Ferenc
Chirurg

ORTOPEDA WROCŁAW. Lek. Maciej Dejnek. Leczenie stawów, urazów, kontuzji i zwyrodnień. Blokady, wiskosuplementacja (kwas hialuronowy), osocze bogatopłytkowe (PRP). Zabiegi ortopedyczne. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Maciej Dejnek
Ortopeda / Traumatolog

Opis Gabinetu

W gabinecie USG przeprowadzamy w pełnym zakresie większość badań ultrasonograficznych, dotyczących zarówno narządów jamy brzusznej, tarczycy, naczyń (badanie dopplerowskie), a także ortopedii, ginekologii i położnictwa, urologii i nefrologii oraz kardiologii. Nasi lekarze wykonują między innymi następujące badania USG:

 • USG jamy brzusznej, USG nerek, USG układu moczowego;
 • USG tarczycy;
 • USG szyi i węzłów chłonnych;
 • USG ślinianek;
 • USG gruczołu piersiowego (USG piersi);
 • USG Doppler (przepływy krwi) żył i tętnic (kończyn górnych i dolnych oraz szyjnych);
 • USG ginekologiczne (przezbrzuszne i transwaginalne), położnicze (genetyczne, połówkowe, III trymestru), USG transrektalne miednicy mniejszej;
 • USG ortopedyczne: USG stawu kolanowego, biodrowego, skokowego, ramiennego, łokciowego, USG ręki, nadgarstka i stopy, USG dołu podkolanowego, itp.;
 • USG kardiologiczne: USG serca – echokardiografia;
 • USG dzieci i niemowląt: przesiewowe USG stawów biodrowych (USG bioderek), USG worka mosznowego.

Dysponujemy nowoczesnymi cyfrowymi aparatami USG pozwalającymi, dzięki jego wysokiej rozdzielczości i czułości, na przeprowadzenie bardzo dokładnej diagnostyki. Wszystkie badania USG są prowadzone przez lekarzy posiadających duże doświadczenie kliniczne oraz certyfikaty ukończenia odpowiednich szkoleń z ultrasonografii.

Zasada działania ultrasonografii (USG)

Zasada działania ultrasonografii (USG)

Ultrasonografia, zwana w skrócie USG, opiera się na wykorzystaniu niesłyszalnych dla ludzkiego ucha fal ultradźwiękowych. Aparaty USG wykorzystują częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Jeśli fala przechodzi przez granicę dwóch ośrodków o różnych prędkościach rozchodzenia się następuje załamanie, czyli zmiana kierunku rozchodzenia się fali. Dokładnie to samo zjawisko fizyczne wykorzystuje się w urządzeniach echolokacyjnych, służy ono także nietoperzom do orientacji w terenie.

W aparacie USG przy użyciu przetworników piezoelektrycznych jest generowana fala ultradźwiękowa, która wnika w głąb ciała Pacjenta. Gdy trafia na przeszkodę, na przykład granicę między różnymi strukturami anatomicznymi lub na niejednorodności tkanki, jej część zostaje odbita i wraca do źródła, część zaś podąża dalej, aż trafi na kolejną przeszkodę. Parametry odbitej i odebranej fali są przetwarzane w impulsy elektryczne, co pozwala na przedstawienie obrazu narządów na ekranie aparatu USG.

Powracająca z głębi ciała fala ultradźwiękowa, w zależności od natężenia, przedstawiana jest w postaci punktów świetlnych o różnym stopniu szarości. Sygnały odbite widać w postaci rozjaśnienia na monitorze.

Obowiązuje zasada, że im wyższa będzie częstotliwość fali, tym lepszą będzie można osiągnąć rozdzielczość. Niestety wraz ze wzrostem częstotliwości zmniejsza się również skuteczny zasięg ultradźwięków. Problem ten pokonuje się, korzystając z różnych typów głowic do badania poszczególnych narządów, co pozwala na wysyłanie fal o różnych częstotliwościach. Z tego powodu czasem nawet w trakcie jednego badania USG używa się kilku różnych głowic.

Zjawisko Dopplera w badaniach USG

Nieco inne zachowanie się fal wykorzystuje się w badaniach przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i sercu. Kiedy występują wzajemne zmiany w odległości między źródłem i odbiornikiem fal pojawia się zmiana częstotliwości odbieranej fali. Nazywamy to zjawiskiem Dopplera, a zmianę tych częstotliwości – przesunięciem dopplerowskim. Dokładnie to samo zjawisko jest wykorzystywane np. w policyjnych radarach.

Ultradźwięki odbite od poruszającej się masy krwinkowej powracają do głowicy z inną niż wyjściowa częstotliwością. Różnica tych częstotliwości jest podstawą uzyskiwania obrazów dopplerowskich. Po komputerowym przetworzeniu otrzymanych podczas badania sygnałów można uzyskać kolorowy obraz, pozwalający odróżnić na przykład krew żylną od tętniczej. Umożliwia to także dokładny pomiar prędkości oraz ilościowych parametrów przepływu krwi.

Interpretacja badań USG

Uzyskany na ekranie aparatu USG obraz bardzo wiernie odtwarza rzeczywistość. Jednak nie bez powodu jego prawidłowa interpretacja zawsze należy do lekarza. Wyłącznie doskonała znajomość anatomii pozwala prawidłowo opisać to, co widać na ekranie. Na przykład torbiel wygląda, jak jednorodna ciemna plama o regularnym kształcie i gładkich brzegach, natomiast guz nowotworowy ma strukturę niejednorodną widoczną, jako różne odcienie szarości i poszarpane brzegi. Najczęściej jednak interpretacja obrazu nie jest ani tak prosta ani tak oczywista. Dlatego odpowiednio wykształcony, przeszkolony i doświadczony lekarz diagnosta jest wart dużo więcej niż najnowocześniejszy nawet sprzęt.

Co można zbadać za pomocą USG?

Za pomocą ultrasonografu można obejrzeć niemal każdy kawałek ludzkiego ciała, a doświadczony lekarz potrafi na tej podstawie wykryć wiele schorzeń. Są jednak miejsca, których za pomocą USG zbadać się nie da. Tkanka kostna oraz powietrze w przewodzie pokarmowym i płucach nie przepuszczają ultradźwięków. Z tego powodu do wielu badań USG niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie oraz niemożliwa jest w tym badaniu ocena kości czy narządów leżących wewnątrz czaszki. Wyjątkiem jest przezciemiączkowe USG mózgowia wykonywane u noworodków i małych dzieci, które jest możliwe tylko dzięki istnieniu najdalej do ok. 18. miesiąca życia ciemiączka przedniego (zbudowane jest nie z kości, ale z błony łącznotkankowej), nie bez powodu nazywanego również czasem „oknem ultrasonograficznym”.

Ultrasonografia (USG) umożliwia diagnostykę bardzo wielu narządów, zwłaszcza tych znajdujących się w jamie brzusznej. To właśnie one (wątroba, trzustka, macica wraz z przydatkami, pęcherzyk żółciowy, śledziona, pęcherz moczowy, nerki, gruczoł krokowy/prostata) są najczęstszym obiektem badań USG.

Bardzo często wykonuje się także badania USG innych narządów, np.: ślinianek, tarczycy, węzłów chłonnych, piersi, jąder i moszny. Odrębnym kardiologicznym badaniem jest USG serca, czyli echokardiografia – zwana także „echo serca” – mająca istotne znaczenie w diagnostyce chorób układu krążenia.

Dzięki wykorzystaniu zjawiska Dopplera badania USG służą również wczesnemu wykrywaniu nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do tak groźnych przypadków jak udary mózgu, zawały serca czy zatorowości płucnej.

Innym blokiem badań jest ultrasonografia ortopedyczna, czyli diagnostyka narządów ruchu. Zakres badań obejmuje USG stawów: kolanowego, łokciowego, barkowego, biodrowego i skokowego, USG dłoni, mięśni i nerwów obwodowych. Nieco odmienne zadanie pełnią badania preluksacyjne, które służą wykrywaniu ewentualnych wad wrodzonych stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Dzięki badaniu USG bioderek i odpowiednio wczesnemu wykryciu wad najczęściej udaje się wyleczyć dziecko metodami zachowawczymi, bez konieczności interwencji chirurgicznej.

Kolejna grupa, to USG ginekologiczne, które wykonywane jest profilaktycznie w celu oceny stanu narządów rodnych kobiety i cyklu miesiączkowego oraz przy podejrzeniu i leczeniu schorzeń organów płciowych. Szczególnie każda kobieta w ciąży powinna się przynajmniej trzykrotnie poddać badaniu USG płodu. Celem badań USG w ciąży jest przede wszystkim rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Przygotowanie do badań USG

Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję, w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja zależy od rodzaju badania.

Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała np. brzuch, plecy, szyję. Lekarz pokrywa skórę w okolicy badania specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu USG ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa wodą z mydłem. Następnie Pacjent wykonuje polecenia lekarza, który przesuwając głowicę aparatu USG, uzyskuje obrazy badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.

Nie wszystkie organy można poddać wartościowemu badaniu USG wyłącznie przez powłoki skórne. Aby dokładnie zbadać niektóre organy wykonuje się także badania USG transrektalne (przezodbytnicze) oraz USG transwaginalne (domaciczne, przezpochwowe).

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania USG jest obecność otwartych ran części miękkich, uszkodzeń kości, otwartych infekcji oraz oparzeń w polu badania.

Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie do poszczególnych badań USG zależą od ich rodzaju i zostały opisane poniżej.

USG jamy brzusznej

Do badania USG jamy brzusznej pacjent najczęściej układa się na plecach w pozycji leżącej. Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów miednicy małej jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste „okno ultrasonograficzne” umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego. W przypadku obrazowania jamy brzusznej (bez oceny układu moczowego) pęcherz może być pusty.

Do USG jamy brzusznej zawsze należy się odpowiednio przygotować.

Dzień przed badaniem:

 • Stosuj dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa.
 • Dodatkowo możesz przyjąć Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków. Można go kupić w aptece bez recepty.

6 godzin przed badaniem:

 • Nie przyjmuj pokarmów.
 • Nie pij żadnych płynów poza niesłodzoną wodą niegazowaną, w szczególności nie pij kawy i mocnej herbaty.
 • Nie pal tytoniu.
 • Nie żuj gumy.

2 godziny przed badaniem:

 • Wypij 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawaj moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Wypełnij pęcherz w taki sposób, aby był średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.
 • Podczas wykonywania USG jamy brzusznej możesz zostać poproszony o opróżnienie pęcherza.


USG tarczycy

Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

Na badanie najlepiej przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również dostarczenie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH, jeżeli były wcześniej wykonywane.

Badanie USG tarczycy jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.


USG piersi

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Jednak najlepiej aby wykonać je między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

Badanie USG piersi jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Może być również wykonywane kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Przed badaniem USG piersi lekarz może zapytać:

 • o Twój wiek,
 • czas ostatniej miesiączki,
 • czy i kiedy urodziłaś dzieci oraz czy karmisz piesią,
 • czy bierzesz jakieś leki hormonalne,
 • czy przechodziłaś jakieś operacje i zabiegi dotyczące piesi,
 • czy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, jajnika lub prostaty.


USG Doppler (przepływy) żyl i/lub tętnic

Badania USG metodą Dopplera zwykle nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

Wyjątek stanowią badania wykonywane przez powłoki brzuszne:

 • badanie tętnic nerkowych,
 • aorty brzusznej,
 • tętnic trzewnych (pnia trzewnego i tętnic krezkowych),
 • układu wrotnego,
 • żyły głównej dolnej,
 • żył biodrowych.

W tych przypadkach stosuje się przygotowanie analogiczne jak do badania USG jamy brzusznej.


Umów wizytę

Umów termin wizyty przez telefon

71 300 12 72
71 300 12 73
Zarejestruj się samodzielnie online


Możesz również zapytać o termin i umówić wizytę przez

  czat lub    formularz

Ceny wizyt

Usługa
Cena
Lekarz
USG pachwin180 złLek. Paweł Stępniewski
USG tarczycy180 złLek. Paweł Stępniewski
USG prostaty180 złLek. Paweł Stępniewski
USG powłok brzusznych180 złLek. Paweł Stępniewski
USG szyi (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne szyi)220 złLek. Paweł Stępniewski
USG tkanek miękkich180 złLek. Paweł Stępniewski
USG układu moczowego180 złLek. Paweł Stępniewski
USG węzłów chłonnych (wszystkie obszary)240 złLek. Paweł Stępniewski
USG węzłów chłonnych okolic pachowych150 złLek. Paweł Stępniewski
USG węzłów chłonnych pachwinowych150 złLek. Paweł Stępniewski
USG węzłów chłonnych szyi 150 złLek. Paweł Stępniewski
USG ślinianek180 złLek. Paweł Stępniewski
USG jamy brzusznej u dorosłych oraz dzieci od 6 r.ż.200 złLek. Paweł Stępniewski
USG Doppler żył kończyn dolnych lu b górnych220 złLek. Paweł Stępniewski
USG Doppler tętnic szyjnych (dogłowowych)180 złLek. Paweł Stępniewski
USG Doppler tętnic kończyn dolnych lub górnych220 złLek. Paweł Stępniewski
USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych lub górnych320 złLek. Paweł Stępniewski
Konsultacja ortopedy z badaniem USG280 zł - 300 złLek. Jakub Jonkisz
USG ortopedyczne190 złLek. Maciej Sołtysik

Zobacz także inne powiązane badania USG i konsultacje w gabinetach: KARDIOLOG, GINEKOLOGORTOPEDA, INTERNISTA

Aparaty USG i certyfikaty

Opinie lekarzach

Super podejście do najmłodszych pacjentów

Pani dr Justyna jest rewelacyjna. Super podejście do najmłodszych pacjentów, zawsze dokładnie obejrzała córeczkę, poświęcając przy tym tyle czasu, ile było potrzeba. Bez pośpiechu. Nasze zaufanie wzbudziła już w szpitalu, przychodząc na wizytę do córci po porodzie, dlatego też podążyliśmy za Panią doktor


Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Ola (o*****@gmail.com)
13 marca 2017, 19:34
Lek. Justyna Łuszczki -

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
5.0
2017-03-13T19:45:13+01:00

Ola (o*****@gmail.com)
13 marca 2017, 19:34
Lek. Justyna Łuszczki -

Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Pani dr Justyna jest rewelacyjna. Super podejście do najmłodszych pacjentów, zawsze dokładnie obejrzała córeczkę, poświęcając przy tym tyle czasu, ile było potrzeba. Bez pośpiechu. Nasze zaufanie wzbudziła już w szpitalu, przychodząc na wizytę do córci po porodzie, dlatego też podążyliśmy za Panią doktor

Polecam z całego serca. Sympatyczny i profesjonalny.

Bardzo przemiły doktor. Ze względu na dużo włosków u córci i prawie zarośnięte ciemiączko dr poświecił dużo czasu, aby uzyskać jakikolwiek obraz na USG przezciemiączkowym. Po USG brzuszka doradził dodatkowe badania. Obydwa USG objaśnił nam w języku polskim i angielskim, a także doradził kontakt z cudowną Panią fizjoterapeutka. Polecam z całego serca. Sympatyczny i profesjonalny.


Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Ewa C. (opinia z WWW)
12 lipca 2017, 11:57
Lek. Marek Janicki -

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
5.0
2017-07-12T12:38:22+02:00

Ewa C. (opinia z WWW)
12 lipca 2017, 11:57
Lek. Marek Janicki -

Opinia Pacjentki. Przychodnia Wrocław. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
Bardzo przemiły doktor. Ze względu na dużo włosków u córci i prawie zarośnięte ciemiączko dr poświecił dużo czasu, aby uzyskać jakikolwiek obraz na USG przezciemiączkowym. Po USG brzuszka doradził dodatkowe badania. Obydwa USG objaśnił nam w języku polskim i angielskim, a także doradził kontakt z cudowną Panią fizjoterapeutka. Polecam z całego serca. Sympatyczny i profesjonalny.
5
2
USG wrocławUSG nerek wrocław
USG wrocław prywatnieUSG dróg moczowych wrocław
USG jamy brzusznej wrocławUSG kolana wrocław
USG tarczycy wrocławUSG doppler wrocław
Ceny badań i zabiegów w gabinecie USG
Treatment
 • USG jamy brzusznej 110 zł
 • USG tarczycy 80 zł
 • USG dróg moczowych + nerki 80 zł
 • USG worka mosznowego 90 zł
 • USG dołu kolanowego 100 zł
 • USG doppler naczyn kończyny dolnej 140 zł
 • USG doppler naczyn kończyny górnej 140 zł
 • USG dopper tętnic szyjnych lub kręgowych 140 zł
 • USG tętnic szyjnych + kończyna dolna lub górna 250 zł
poniedziałekwtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
09:00 - 10:00
Gabinet USG09:00 - 12:00
10:00 - 11:00
11:00 - 12:00
12:00 - 13:00
Gabinet USG12:00 - 14:00
Gabinet USG12:00 - 15:0012:00 - 14:00
Gabinet USG12:00 - 14:00
13:00 - 14:00
14:00 - 15:00
15:00 - 16:00

poniedziałek

wtorek

czwartek

sobota

poniedziałekwtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
09:00 - 10:00
Gabinet USG09:00 - 12:00
10:00 - 11:00
11:00 - 12:00
12:00 - 13:00
Gabinet USG12:00 - 14:00
Gabinet USG12:00 - 15:0012:00 - 14:00
Gabinet USG12:00 - 14:00
13:00 - 14:00
14:00 - 15:00
15:00 - 16:00

poniedziałek

wtorek

czwartek

sobota