9 sprawdzonych sposobów na okiełznanie migreny

Migrena to rodzaj bardzo silnego bólu głowy, któremu towarzyszą często inne objawy, takie jak nudności, wymioty, wrażliwość na światło i dźwięk. Ból migrenowy jest zwykle pulsujący i skupia się w jednej części głowy. Migrena jest chorobą przewlekłą, która może trwać od kilku godzin do kilku dni.

 

Oto kilka wskazówek, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migreny: 

 1. Unikaj jedzenia, które sprzyja migrenie

 

Najczęściej zagrożenie stanowią: gorzka czekolada, ostre dania, dania instant, cytrusy, orzechy, skorupiaki, sery pleśniowe, ser feta, parmezan i mozzarella. 

Jeśli odkryłeś, że ból prowokuje jakiś produkt żywnościowy, wyklucz go z diety na pewien czas albo na stałe. Staraj się jadać regularnie, a jeśli nie możesz zjeść posiłku o zwykłej porze, zastąp go pożywną przekąską, a nie słodyczami.

 

 1. Dbaj o mikroelementy

 

Specjaliści zalecają, aby profilaktycznie przyjmować 500 mg magnezu dziennie, a także wskazane jest zażywanie dziennie 50 mg niacyny (kwas nikotynowy, witamina PP). Niektórzy sugerują również spożywanie 2 razy dziennie po 25 mg pieprzu tureckiego i w takiej samej ilości wysuszonych liści ze złocienia maruny.

 

 1. Ogranicz albo zupełnie zrezygnuj z alkoholu

 

Ataki migreny często pojawiają się po wypiciu czerwonego wina, sherry i porto. Zawsze więc o tym pamiętaj przed wypiciem!

 

 1. Unikaj hałasu i migoczącego światła

 

Migrenowcy powinni stronić od hałaśliwych miejsc np. dyskotek, masowych imprez, koncertów i słuchania głośnej muzyki przez słuchawki. 

 

 1. Skonsultuj się ze specjalistą

 

W przypadku silnych migren należy udać się do lekarza specjalisty, neurologa lub neurochirurga. Lekarz przeprowadzi wywiad i badanie, aby wykluczyć inne schorzenia i zaleci odpowiednie leczenie, które może obejmować leki przeciwbólowe, leki przeciw migrenie oraz terapie poznawczo-behawioralne.

Współczesna medycyna dysponuje już szeroką gamą leków, które przynoszą ulgę w cierpieniu i pozwalają skutecznie przerwać napad migreny.

Ustal z lekarzem, jakie leki dostępne bez recepty możesz przyjmować, gdy czujesz, że nadchodzi atak migreny. 

 

 1. Wypoczywaj 

 

Nie przemęczaj się i unikaj stresu. Zadbaj o regularny wypoczynek w ciągu doby i w ciągu całego roku.

Staraj się spędzać wolny czas w ruchu na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby nauczyć się odreagowywać napięcia i stres. 

Cierpiącym na migreny poleca się medytacje i jogę. Warto też zadbać o stały rytm dnia, wysypianie się, ale nie wylegiwanie się. Zbyt długie wylegiwanie się w łóżku ma tak samo złe skutki jak niedobór snu. 😊

 

 1. Odżywiaj się regularnie

 

Głód może być przyczyną ataku migrenowego, dlatego spożywaj posiłki regularnie. Jednak nie przejadaj się. 

 

 1. Ratuj się jak najszybciej, gdy czujesz zbliżający się atak

 

Najłatwiej jest opanować migrenę w jej początkowej fazie. Kiedy ból się rozwinie, jego opanowanie bywa bardzo trudne.

 

 1. Unikaj intensywnych zapachów

 

Ostre czy intensywne zapachy często bywają przyczyną ataku migrenowego. Unikaj więc ostrych perfum, zwłaszcza tych na bazie piżma.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje internistyczne  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73.

migrena-centrum-medyczne-przyjazni

Pamiętaj!

Najłatwiej jest opanować migrenę w jej początkowej fazie. Kiedy ból się rozwinie, jego opanowanie bywa bardzo trudne.

migrena-centrum-medyczne-przyjazni

Pamiętaj!

W przypadku silnych migren należy udać się do lekarza specjalisty, neurologa lub neurochirurga.

1 komentarz

 1. Teresa Żak
  3 godziny temu

  Bardzo przydatne informacje, świetna grafika. Polecam CM Przyjaźni. Świetni specjaliści. Warto korzystać z usług tej placówki.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

two × five =