Zaburzenia odżywiania u dzieci poniżej 12 lat – poznaj sygnały ostrzegawcze

zaburzenia-jedzenia-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźn-4

Większość ludzi myśli, że tylko nastolatki lub młode dorosłe osoby cierpią na zaburzenia odżywiania, ale okazuje się mogą one dotyczyć również małych dzieci. Wskaźniki zaburzeń odżywiania wśród młodych dziewcząt i chłopców w wieku poniżej 12 lat rosną w ostatnich latach, dlatego ważne jest, aby rodzice i wszyscy, którzy pracują z małymi dziećmi, rozpoznawali objawy jak najszybciej. Rozwój fizyczny jest tak ważnym elementem dzieciństwa, a jedzenie zaburzenia mogą powodować znaczne i nieodwracalne uszkodzenia organizmu dziecka.

Przyczyny i zagrożenia

Naukowcy nie wiedzą, co powoduje zaburzenia odżywiania, ale mają silne poczucie, co zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Zaburzenia odżywiania mogą być dziedziczne, więc jeśli rodzic, rodzeństwo lub inny krewny dziecka ma zaburzenie odżywiania, prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest 7-12 razy większe niż u dziecka, które go nie ma. Dzieci, u których zdiagnozowano chorobę przewlekłą, są również bardziej zagrożeni, szczególnie ci, u których zdiagnozowano cukrzycę insulinozależną. Dzieci, które zmagają się z depresją, lękiem i innymi chorobami psychicznymi, również mogą być w grupie zwiększonego ryzyka.

dieta-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźn
dieta-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźni-6

Typowe rodzaje zaburzeń odżywiania u dzieci

Zespół unikania przyjmowania pokarmu (AFRID) jest częstym zaburzeniem odżywiania, którego doświadczają małe dzieci. Dzieci z AFRID doświadczają zaburzeń w jedzeniu, które mogą obejmować brak zainteresowania jedzeniem lub niechęć sensoryczną do niektórych pokarmów. Na przykład dziecko może mieć niechęć do połykania lub tekstury pokarmu, który wcześniej lubił. Mogą również obawiać się bólu brzucha lub wymiotów, jeśli zachorują z powodu określonego pokarmu. Te niechęci i ograniczenia mogą prowadzić do utraty wagi i niedoborów żywieniowych wśród małych dzieci.

Pica to stan, w którym dziecko może uporczywie spożywać substancje nie przeznaczone do spożycia lub nie odżywcze. Aby zdiagnozowano pica, zachowanie musi wykraczać poza oczekiwany poziom rozwoju dziecka (tj. niemowlę, które żuje przedmioty, nie kwalifikuje się). Substancje te często obejmują brud, mydło, kredę, piasek, lód i włosy.

zaburzenia-jedzenia-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźn-1
dieta-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźn-3

Jadłowstręt psychiczny może dotyczyć zarówno młodych dziewcząt, jak i chłopców. Dzieci z anoreksją myślą, że mają nadwagę, kiedy innym ludziom wydają się bardzo niedowagą. Dzieci mogą mieć obsesję na punkcie tego, jak jedzą i jak kontrolować swoją wagę. Mogą intensywnie ćwiczyć lub objadać się, a następnie oczyszczać. Anoreksja może powodować znaczne szkody dla zdrowia fizycznego i rozwoju, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się na leczenie dziecka.

Inne, mniej powszechne wśród dzieci zaburzenia odżywiania to bulimia i zaburzenie z napadami objadania się.

Wczesne symptomy

Wczesne wykrywanie i profilaktyka są kluczem do leczenia zaburzeń odżywiania u małych dzieci. Oznaki są często subtelne, ponieważ Twoje dziecko nie musi być skupione na wyglądzie ciała ani na wadze, aby mieć zaburzenie odżywiania. Twoje dziecko również nie musi spełniać kryteriów zaburzenia, aby skorzystać z interwencji. Wczesne sygnały ostrzegawcze mogą obejmować:

 

 • strach przed bólami brzucha

 

 • niechęć do smaków lub tekstur

 

 • napady złości

 

 • nadmierne wypróżnienia

 

 • martwienie się wyglądem ciała
dieta-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźn-1
zaburzenia-jedzenia-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźn-6

Objawy bardziej rozwiniętego zaburzenia odżywiania mogą obejmować:

 

 • powstrzymanie się od jedzenia

 

 • zmniejszenie porcji jedzenia

 

 • utrata masy ciała

 

 • zatrzymanie wzrostu

 

 • przerzedzenie włosów

 

 • opóźnienie dojrzewania

 

 • zaparcia lub problemy z trawieniem

 

 • ukrywanie lub gromadzenie żywności

 

 • wahania nastroju

 

 • delikatny wzrost włosów na ciele

Leczenie zaburzeń odżywiania u małych dzieci

Istnieje wiele elementów leczenia zaburzeń odżywiania wśród małych dzieci. Odzyskanie wagi jest niezbędnym elementem przywrócenia zdrowia fizycznego i żywieniowego dziecka. Ponieważ rodzice i opiekunowie odgrywają tak znaczącą rolę w życiu dziecka, zwykle zalecana jest interwencja i leczenie rodzinne. Rodzice często obwiniają siebie za zaburzenia odżywiania dziecka, więc kiedy rodzice mogą nabrać pewności siebie i siły, by pomóc swojemu dziecku, wynik jest często lepszy. Dzieci mogą również otrzymać interwencje behawioralne, aby pomóc im narazić je na pokarmy, których unikają i pomóc im odzyskać zdrowy związek z jedzeniem.

zaburzenia-jedzenia-dziecka-centrum-medyczne-przyjaźn-3

Jeśli jesteś rodzicem dziecka z zaburzeniami odżywiania, ważne jest, aby skontaktować się z pediatrą dziecka, dietetykiem lub innym specjalistą ds. zdrowia psychicznego, aby pomóc Ci poczuć wsparcie i uzyskać najlepszą opiekę dla swojego dziecka. Ustawienie kursu na zdrowe relacje z jedzeniem przyniesie korzyści całemu życiu Twojego dziecka. Więc nawet jeśli nie masz pewności, czy może wystąpić problem, nigdy nie zaszkodzi skontaktować się z profesjonalistami.

W naszym Centrum możesz uzyskać profesjonalną pomoc na temat zaburzeń żywienia u dzieci u następujących lekarzy:

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje internistyczne  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73.

Zostaw komentarz

two × five =