Co to jest POST?

POST to skrót od ‘posttraumatic stress disorder’, czyli zespołu stresu pourazowego. Jest to zaburzenie psychiczne, które może wystąpić u osób, które przeżyły lub były świadkami traumatycznych zdarzeń, takich jak wojna, katastrofa, przemoc, gwałt czy śmierć bliskiej osoby.

POST charakteryzuje się tym, że osoba cierpiąca na niego odczuwa silny lęk, smutek, złość lub poczucie winy związane z traumatycznym przeżyciem. Osoba ta może też doświadczać nawracających i niechcianych wspomnień, koszmarów sennych lub flashbacków, czyli odtwarzania w umyśle scen z traumy. Osoba z POST może też unikać sytuacji, miejsc lub ludzi, które kojarzą się z traumą, lub wykazywać obojętność emocjonalną i utratę zainteresowania życiem. Inne objawy POST to nadmierna czujność, drażliwość, problemy ze snem lub koncentracją, poczucie zagrożenia lub beznadziei.

Zespół stresu pourazowego u dorosłych osób manifestuje się w różny sposób w zależności od indywidualnych czynników, takich jak rodzaj i czas trwania traumy, osobowość, wsparcie społeczne czy dostęp do pomocy psychologicznej. Niektóre osoby mogą mieć łagodne lub przemijające objawy POST, które ustępują po kilku tygodniach lub miesiącach. Inne osoby mogą mieć ciężkie lub przewlekłe objawy POST, które utrzymują się przez lata lub całe życie. Objawy POST mogą też nasilać się lub zmniejszać w zależności od sytuacji życiowych lub stresorów.

POST u dorosłych osób może mieć negatywny wpływ na ich funkcjonowanie w różnych obszarach życia, takich jak praca, rodzina, relacje czy zdrowie. Osoby z POST mogą mieć trudności w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych lub domowych, utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi lub dbaniu o siebie. Osoby z POST mogą też być narażone na rozwój innych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk, uzależnienia czy zaburzenia osobowości. Osoby z POST mogą też mieć większe ryzyko zachorowania na choroby somatyczne, takie jak choroby serca, cukrzyca czy nowotwory.

Zespół stresu pourazowego u dorosłych osób jest poważnym problemem zdrowia publicznego i wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia. Leczenie POST polega na stosowaniu terapii psychologicznej i farmakologicznej. Terapia psychologiczna ma na celu pomóc osobie z POST zmniejszyć objawy lękowe i depresyjne, zmienić negatywne przekonania o sobie i świecie oraz przetworzyć i zaakceptować traumatyczne wspomnienia. Najczęściej stosowanymi formami terapii psychologicznej są terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia ekspozycji (PE) i terapia okna desensytyzacji i przetwarzania (EMDR). Farmakoterapia polega na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych lub przeciw lękowych, które mają na celu złagodzić objawy POST i poprawić nastrój i jakość życia osoby z POST.

POST u dorosłych osób jest zaburzeniem trudnym do przezwyciężenia, ale możliwym do leczenia. Ważne jest, aby osoby cierpiące na POST szukały pomocy profesjonalnej i wsparcia społecznego oraz nie traciły nadziei na poprawę swojego stanu.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Zostaw komentarz

10 − four =