Dieta w schorzeniach tarczycy


Joanna Polak. Dietetyk Wrocław. Psychodietetyk Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Joanna Polak – dietetyk kliniczny, psychodietyk


Laboratorium analityczne. Laboratorium analityczne Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Badania laboratoryjne

W dniach od 7 grudnia 2015 do 8 stycznia 2016 w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI na wszystkie badania hormonów tarczycowych oraz konsultacje dietetyka obniżamy cenę o 30%. W obniżonej cenie można wykonać następujące badania laboratoryjne związane z funkcja tarczycy: TSH, FT4, FT3, anty-TPO, ATG.

We współczesnym świecie otyłość i nadwaga występują powszechnie. Choroby cywilizacyjne rozpowszechniają się w zastraszającym tempie, a osób z nadmierną masą ciała wciąż przybywa. Z tego powodu porady dietetyków odgrywają coraz większą rolę i stają się dla sporej części populacji wręcz niezbędne.

Wśród przyczyn otyłości należy zwrócić szczególną uwagę na choroby tarczycy odpowiadające za prawidłowy metabolizm, czyli sposób spalania kalorii, a zatem także na masę ciała. Tarczyca wydziela, bowiem hormony T3 (trójjodotyroninę), T4 (tyroksynę) niezbędne do regulacji metabolizmu. Ich produkcja jest z kolei regulowana przez TSH (tyreotropinę), czyli hormon przysadki mózgowej.

W przypadku niedoczynności tarczycy, produkującej zbyt mało hormonów, efektem jest spowolnienie metabolizmu i wynikająca z tego nadwaga. Przy tym schorzeniu należy zwykle zwiększyć częstotliwość posiłków ograniczając jednocześnie ich wartość kaloryczną, jednocześnie jednak zwracając szczególna uwagę na niski indeks glikemiczny spożywanych produktów.

Z kolei nadczynności tarczycy, której towarzyszy zwykle nadmierny rozrost tego gruczołu, produkcja hormonów jest zbyt duża. Podstawowymi objawami są: nadpobudliwość, utrata masy ciała, arytmie, obrzęki, drżenie rąk, biegunki. Odpowiednia dieta sprowadza się wówczas do dostarczenia odpowiednio większej ilości energii, witamin, białka i składników mineralnych. Nadczynność tarczycy jest współodpowiedzialna także za występowanie bezsenności. Zaburzenia snu, „rozdygotanie” w ciągu dnia, czy ciągle podenerwowanie, to często nie tylko efekt stresującego dnia, lecz właśnie zaburzonej produkcji endogennych hormonów.

Kolejnym przypadkiem problemów z tarczycą są także choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto oraz Gravesa i Basedowa, które prowadzą do upośledzenia bądź do nadmiaru produkcji hormonów tarczycy.

Ponieważ dysfunkcje wydzielania hormonów tarczycowych są jednym z najważniejszych czynników wpływających na zaburzenia metabolizmu, osoby z niedoczynnością, nadczynnością lub innymi chorobami tarczycy powinny zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Wymagane jest, zatem nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także przygotowana przez dietetyka w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych poziomu hormonów i odpowiednio dobrana do schorzenia dieta.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.