Nowotwór jądra


Dr n. med. Piotr Siekanowicz. Urolog dziecięcy Wrocław. Chirurg dziecięcy Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Dr n. med. Piotr Siekanowicz
Chirurg dziecięcy / Urolog dziecięcy

Nowotwory jądra należą do najczęstszych złośliwych nowotworów występujących u mężczyzn w grupie wiekowej 20-50 lat.

Zachorowalność w tej grupie wiekowej z roku na rok stale wzrasta i jest zróżnicowana geograficznie. W ciągu ostatnich trzech dekad zaobserwowano ponad 3-krotnie wzrost zachorowalności. Statystyki pokazują, że co roku odnotowuje się ponad 1000 nowych zachorowań na nowotwory jądra (tylko w 2017 roku zdiagnozowano ich aż 1156 przypadków).

Najczęściej na ten typ nowotworu umierają mężczyźni w Europie i obu Amerykach, najrzadziej w Azji i Afryce.


W Polsce zapadalność jest poniżej średniej europejskiej.

Nowotwór jądra wywodzi się głównie z nabłonka rozrodczego, należy do nowotworów germinalnych, czyli zarodkowych w niemal 95%. Pozostałe 5% to nowotwory wywodzące się ze sznurów płciowych i podścieliska .

Nowotwory germinalne to w większości nowotwory złośliwe, które wcześnie dają przerzuty.

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE ROZWOJOWI RAKA JĄDRA:

 • zakażenia HIV
 • zespół Downa
 • wnętrostwo
 • mikrozwapnienia w jądrach
 • zaburzenia rozwoju płci

oraz

 • rasa biała – mężczyźni tej rasy chorują czterokrotnie częściej niż mężczyźni rasy czarnej
 • predyspozycje genetyczne, jak rak jądra w rodzinie – szczególnie u ojca lub brata
 • rak drugiego jądra – ryzyko zachorowania na nowotwór drugiego jądra wynosi ok. 5%.

 

Można również znaleźć informacje, że na ten rodzaj nowotworu są szczególnie narażeni mężczyźni wykonujący zawód strażaka, pracownicy przemysłu metalowego, skórzanego, lotnicy.

RAK JĄDRA – OBJAWY:

Najczęściej to jednostronny niebolesny guz bądź obrzęk jądra.

U 30% chorych ból moszny jest właśnie pierwszym niepokojącym sygnałem.

Do podstawowych objawów sugerujących rozwój raka jąder należą więc :

 • obecność guzka w jądrze lub zmiana konsystencji jądra
 • powiększone i zaczerwienione jądro (zazwyczaj bezbolesne)
 • dolegliwości bólowe moszny
 • uczucie ciągnięcia, ciężkości i dyskomfortu w obrębie moszny (ból jest silniejszy, gdy zaczyna rozwijać się stan zapalny)
 • wodniak jądra
 • zapalenie najądrzy , niekiedy nawracające

U niektórych pacjentów rak jądra może objawiać się także jako:

 • ginekomastia (powiększenie i tkliwość piersi)
 • nasilenie cech męskich (zwiększone owłosienie skóry, wzrost masy mięśniowej)
 • ból krzyża, tzw. lumbago

Szacuje się, że nawet u 15% chorych pierwsze objawy raka jądra to właśnie objawy przerzutowe. Dlatego też niepokój powinien zwrócić także ból brzucha, okolicy lędźwiowej, bóle kostne, powiększone węzły chłonne, kaszel oraz krwioplucie jakie manifestuje pacjent.

DIAGNOSTYKA RAKA JĄDRA

Rozpoznanie raka jądra rozpoczyna się od badania palpacyjnego worka mosznowego. Na początkowym etapie diagnostyki konieczne jest wykonanie badania USG worka mosznowego/USG jąder – badanie to sondą ultrasonograficzną ukazuje wewnętrzną strukturę jąder.

Do szczegółowego rozpoznania raka jądra jak i jego przerzutów potrzebne będą także:

 • USG jąder – biopsja z badaniem histopatologicznym
 • badanie markerów nowotworowych (beta-HCG, AFP, LDH)
 • tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej
 • morfologia krwi i badania biochemiczne
 • zdjęcie RTG klatki piersiowej

Zdaniem urologów każdy mężczyzna powinien co miesiąc sam badać sobie jądra i przynajmniej raz w roku chodzić na badania kontrolne do poradni urologicznej.

Zdaniem lekarzy i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego samobadanie jąder to jedna z najlepszych profilaktyk i wystarczy poświęcić jedynie 5 minut, aby prawidłowo przeprowadzić wstępną ocenę.

Jak przeprowadzić poprawnie samobadanie jąder:

– badaj jądra pod prysznicem lub biorąc ciepłą kąpiel. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości**.

– badaj każde jądro osobno – To bardzo ważne !

– najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwasz pod skórą jakiekolwiek zgrubienia, grudki.

– zwracaj uwagę na to, czy od czasu poprzedniego samobadania jądra nie zmieniły swego wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.

– teraz uciśnij delikatnie palcami jądro – zdrowe będzie w dotyku miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarskiej.

** jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem – to najądrza oraz nasieniowód

Co ciekawe : test ciążowy – jest niekiedy stosowany do wykrycia wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej, której poziom we krwi jest pomocny w diagnostyce różnicowej nowotworów jądra.

Leczenie raka jądra to Orchidektomia, czyli usuniecie jądra. Najczęściej zabieg ten wykonuje się z dostępu pachwinowego. Dalsza terapia jest zależna od wyniku histopatologicznego, stopnia zaawansowania zmian i stężeniu markerów we krwi po zabiegu operacyjnym. Stąd niekiedy konieczna jest chemioterapia i/lub radioterapia.

Rak jądra należy do nowotworów uleczalnych, uważa się, że chemioterapia skutkuje wyleczeniem niemal w 80% przypadków.

RAK JĄDRA A PŁODNOŚĆ

W przypadku usunięcia jednego jądra proces spermatogenezy pozwala na posiadanie potomstwa. Natomiast obustronny zabieg, czyli obustronna orchidektomia wprawdzie jest zabiegiem radykalnym, ale można przed tym zabiegiem zgromadzić zdrowe plemniki. Prawidłowe ich przechowanie jest gwarantem potomstwa w przyszłości.

Mając na uwadze podstawowe cele naszej placówki, tzn. opiekę nad zdrowiem, serdecznie ZAPRASZAMY na bezpłatne badanie USG jąder 21. stycznia 2021 r.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.
urolog wrocławlekarz urolog wrocław
rak jądraurolog wrocław prywatnie
nowotwory germinalnesamobadanie jąder
urolog wrocław bezpłatnieusg jąder

Zostaw komentarz

4 + 8 =