Rekonwalescencja po COVID-19

Mija ponad rok od początku pandemii. Wywoływana przez koronawirusa choroba COVID-19 rozprzestrzenia się w mgnieniu oka, ale przeważająca większość pacjentów zdrowieje. Jednak objawy COVID-19 mogą czasami utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Wirus może uszkodzić płuca, serce i mózg, co zwiększa ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych i ogólnego osłabienia organizmu. Dlatego coraz częściej poruszany jest temat opieki nad tzw. pacjentami post-COVID-19 (tzw. ozdrowieńcami), którzy przeszli infekcję w domu lub w szpitalu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do najczęstszych powikłań po COVID-19 należą uszkodzenie płuc i powikłania pulmunologiczne takie jak: zwłóknienie płuc, trudności w oddychaniu, duszność czy zadyszki.

Bardzo często spotykane jest również uszkodzenie mózgu oraz powikłania neurologiczne i psychiatryczne (udary, stany lękowe, depresja, mgła mózgowa, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, obniżenie zdolności poznawczych), a także uszkodzenie serca i powikłania kardiologiczne (uszkodzenie lub zapalenie mięśnia sercowego, zatory i zakrzepy żylne, zawał).

W skrajnych przypadkach wirus SARS-CoV-2 może skutkować ARDS, czyli zespołem ostrej niewydolności oddechowej.

Jakie badania powinni wykonać ozdrowieńcy, aby sprawdzić swój stan zdrowia?

Większość pacjentów po przechorowaniu COVID-19 wraca do zdrowia i normalnej aktywności, u niektórych jednak, zwłaszcza tych, u których infekcja miała ciężki przebieg, objawy mogą utrzymywać się przez tygodnie, a nawet miesiące.

Najbardziej narażone na utrzymujące się objawy COVID-19 są osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi. Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu, nawet kilka miesięcy. Fakt, że objawy i powikłania choroby są różnorodne, powoduje dodatkowy niepokój. Przebycie choroby bezobjawowo nie oznacza, że wirus nie powoduje uszczerbku na zdrowiu.

Rekonwalescencję po COVID-19 mogą rozpocząć ozdrowieńcy (osoby, u których ustąpiły już objawy choroby zakaźnej).

Po czym poznać, że jest się zdrowym?

Aby ktoś, kto choruje na COVID-19 został uznany za zdrowego, musi spełnić trzy kryteria:

  • od pojawienia się pierwszych objawów choroby minęło co najmniej 7 dni;
  • w ciągu ostatnich 72 godzin nie wystąpiła gorączka (bez przyjmowania leków);
  • nie ma innych objawów, takich jak kaszel lub duszność.

Wciąż za mało wiemy na temat COVID-19 i tego, jakie może mieć długofalowe skutki dla zdrowia. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem i obserwują u siebie mniejszą tolerancję wysiłku, powinny rozważyć wizytę u pulmonologa oraz wykonanie dodatkowych badań.

Dlatego również osoby, które przeszły COVID-19 bezobjawowo, powinny przeprowadzić szereg badań pomagających ocenić ich stan zdrowia. Specjaliści najczęściej kierują ozdrowieńców do poradni kardiologicznej i pulmonologicznej w celu wykonania:

  • badania EKG,
  • rezonansu magnetycznego serca,
  • spirometrii płuc,
  • badania obrazowego klatki piersiowej
  • USG płuc.

W ramach rekonwalescencji należy dbać o zdrową dietę, bogatą w warzywa, owoce, lekkostrawne mięso i pełnoziarniste produkty zbożowe, przyjmować też dużo płynów.

Eksperci zachęcają do spacerów, jako że chodzenie w umiarkowanym tempie może znacząco poprawić ogólną kondycję. Nie należy jednak zanadto forsować organizmu – na początku spacer powinien być krótki i nie przekraczać kilku minut (można go jednak powtarzać kilkakrotnie  w ciągu dnia); stopniowo ten czas można zwiększać. Nadmierny wysiłek może poważnie zaszkodzić sercu. Ponadto nie wolno zapominać o monitorowaniu tętna i częstotliwości oddechów, a także badaniu poziomu saturacji krwi.

Zaleceniem dla wielu pacjentów po COVID-19 w USA, szczególnie takich, których choroba unieruchomiła na dłuższy czas w łóżku, jest również fizjoterapia – tamtejsi lekarze zalecają wzmocnienie mięśni ramion i nóg, a także ćwiczenia oddechowe wzmacniające mięśnie klatki piersiowej. Takie ćwiczenia należy jednak przeprowadzać po konsultacji ze specjalistą.

Bardzo pomocne są ćwiczenia oporowe wykonywane np. na basenie. Jednym z podstawowych ćwiczeń rekomendowanych ozdrowieńcom jest wydmuchiwanie powietrza do wody. Bardzo dobrze działają też ćwiczenia, w których pacjenci są zanurzeni “po szyję”. Woda, która otacza klatkę piersiową, powoduje opór oddechowy podczas wdechu, a podczas wydechu ułatwia opróżnianie płuc. Kolejnym zalecanym ćwiczeniem jest maszerowanie w wodzie. Dopiero na samym końcu polecane jest pływanie.

Ponieważ koronawirus może uszkadzać płuca, osoby, które przebyły COVID-19 mogą być również poddane rehabilitacji pulmonologicznej, a program tej rehabilitacji realizowany będzie w specjalistycznych ośrodkach.

W Polsce póki co pilotażowy program rehabilitacji po COVID-19 został wdrożony w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Mogą z niego skorzystać osoby, które przebyły COVID-19 i uzyskały skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – może je wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz POZ.

Rehabilitacja jest nastawiona m.in. na remisję choroby, poprawę ogólnej wydolności wysiłkowej i krążeniowej, poprawę sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej, a także na wsparcie zdrowia psychicznego.

ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego „Przyjaźni” we Wrocławiu na konsultacje internistyczne w celu rozpoczęcia rekonwalescencji po przebyciu COVID-19 pod okiem specjalisty. Zapraszamy również na konsultacje kardiologiczne oraz badania USG.

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej lub mailowej.

tel: 71 300 12 72 oraz 71 300 12 73.

mail: kontakt@przyjazni.com.pl


Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

rekonwalescencja wrocławinternista wrocław
badanie kondycji płuc koronawirus
rehabilitacja po COVID-19 wrocławkoronawirus - rekonwalescencja
EKG wrocławzdrowe płuca

Zostaw komentarz

18 − fourteen =