Smartfony w rękach dzieci

Czy Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu przed ekranem? Czy zastanawiasz się, jak wpływa to na jego rozwój fizyczny i psychiczny? Czy wiesz, jakie są zalecenia ekspertów w tej kwestii? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety i komputery, stało się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Dzieci mają do nich łatwy dostęp i często używają ich do zabawy, nauki, komunikacji i rozrywki. Jednak nadmierne i niekontrolowane korzystanie z ekranów może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia i rozwoju dzieci.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieci do pięciu lat powinny ograniczyć czas spędzany przed ekranem do maksymalnie jednej godziny dziennie, a dzieci poniżej roku życia nie powinny mieć z nim w ogóle kontaktu. Ponadto dzieci powinny być aktywne fizycznie i mieć wystarczającą ilość snu. Tylko w ten sposób można zapewnić im prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, zapobiec otyłości i chorobom z nią związanych oraz poprawić ich samopoczucie i koncentrację.

Dlaczego ograniczanie czasu przed ekranem jest tak ważne? Otóż, badania naukowe wykazują, że nadmiar bodźców wizualnych i dźwiękowych, które docierają do mózgu dziecka przez ekran, może zaburzać jego naturalne procesy rozwojowe, takie jak uczenie się, pamięć, uwaga, kreatywność, emocje i relacje społeczne. Dzieci, które zbyt długo i zbyt często korzystają z ekranów, mogą mieć problemy z:

  • Rozwojem mowy i języka – dzieci, które oglądają telewizję lub korzystają z tabletu zamiast rozmawiać z rodzicami lub rówieśnikami, mogą opóźniać się w nauce mowy i języka, mieć uboższy słownictwo i gorszą wymowę.
  • Rozwojem motorycznym – dzieci, które siedzą przed ekranem zamiast bawić się, biegać, skakać, rysować, malować, układać klocki czy inne zabawki, mogą opóźniać się w rozwoju motorycznym, mieć słabsze mięśnie, koordynację i równowagę.
  • Rozwojem poznawczym – dzieci, które odbierają gotowe informacje i rozwiązania z ekranu zamiast samodzielnie myśleć, rozwiązywać problemy, eksperymentować i odkrywać świat, mogą opóźniać się w rozwoju poznawczym, mieć gorsze wyniki w nauce, trudności z koncentracją i logicznym myśleniem.
  • Rozwojem emocjonalnym – dzieci, które są narażone na przemoc, agresję, strach, stres lub inne negatywne emocje z ekranu zamiast przeżywać je w realnym życiu, mogą opóźniać się w rozwoju emocjonalnym, mieć problemy z radzeniem sobie z własnymi uczuciami, niską samoocenę i niskie poczucie bezpieczeństwa.
  • Rozwojem społecznym – dzieci, które komunikują się z innymi ludźmi przez ekran zamiast bezpośrednio, mogą opóźniać się w rozwoju społecznym, mieć problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji, brak umiejętności współpracy, empatii i asertywności.

 

Jak więc ograniczyć dziecku czas przed ekranem i zapewnić mu zdrowy i harmonijny rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Daj dobry przykład – dzieci naśladują zachowania dorosłych, dlatego ogranicz własne korzystanie z ekranów, zwłaszcza w obecności dziecka. Nie sprawdzaj telefonu co chwilę, nie oglądaj telewizji podczas posiłków, nie zabieraj urządzeń do sypialni. Pokaż dziecku, że świat realny jest ciekawszy i ważniejszy niż wirtualny.
  • Ustal zasady – wprowadź jasne i konsekwentne zasady dotyczące korzystania z ekranów przez dziecko. Określ, ile czasu, kiedy, gdzie i z jakimi urządzeniami może spędzać przed ekranem. Niech to będzie nagroda za wykonanie innych obowiązków i aktywności, a nie rutynowa czynność. Niech to będzie świadomy wybór, a nie automatyczny odruch. Niech to będzie jakościowy czas, a nie bezmyślne zapatrzenie.
  • Zadbaj o alternatywy – zapewnij dziecku atrakcyjne i różnorodne zajęcia, które odciągną je od ekranu. Zachęcaj do zabawy na świeżym powietrzu, uprawiania sportu, czytania książek, rysowania, malowania, robienia eksperymentów, słuchania muzyki, śpiewania, tańczenia, gotowania, pieczenia, pomagania w domu, spotykania się z przyjaciółmi, odwiedzania ciekawych miejsc i wiele innych. Bądź aktywnym uczestnikiem tych zajęć, spędzaj z dzieckiem jakościowy czas i budujcie wspólne wspomnienia.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo – chroniąc dziecko przed szkodliwym wpływem ekranu, nie zapominaj o jego bezpieczeństwie w sieci. Używaj filtrów i blokad rodzicielskich, kontroluj treści, z którymi dziecko ma kontakt, ucz je zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu, rozmawiaj o zagrożeniach i ryzykach, bądź czujny i zaufany doradca.

Pamiętaj, że ograniczanie czasu przed ekranem to nie tylko kwestia zdrowia i rozwoju dziecka, ale także jakości i wartości rodzinnego życia. Nie pozwól, aby ekran zastąpił Ci kontakt z dzieckiem, zaspokajał jego potrzeby i kształtował jego osobowość. Bądź obecny, zaangażowany i świadomy rodzic, a Twoje dziecko będzie szczęśliwe i zdrowe.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

chirurg naczyniowy
chirurgia
Chirurg Wrocław
naczynia krwionośne

Zostaw komentarz

7 + 9 =