Wczesna menopauza

Co to jest wczesna menopauza?

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który oznacza zakończenie płodności i występowanie cyklicznych krwawień miesiączkowych. Zwykle pojawia się między 45. a 55. rokiem życia, a średnia wieku menopauzy w Polsce wynosi 51 lat. Jednak u niektórych kobiet menopauza może nastąpić znacznie wcześniej, co nazywamy wczesną menopauzą lub przedwczesną niewydolnością jajników.

Wczesna menopauza to taka, która występuje między 40. a 45. rokiem życia i dotyczy około 10% kobiet. Przedwczesna niewydolność jajników to taka, która występuje przed 40. rokiem życia i dotyczy około 1% kobiet. W obu przypadkach dochodzi do przedwczesnego wygaśnięcia czynności hormonalnej jajników, co skutkuje brakiem owulacji, spadkiem poziomu estrogenów i progesteronu oraz zanikiem miesiączki.

Jakie są objawy wczesnej menopauzy?

Objawy wczesnej menopauzy są podobne do tych, które towarzyszą klasycznej menopauzie, ale mogą być bardziej nasilone i nagłe. Do najczęstszych objawów należą:

– nieregularne, skąpe lub obfite krwawienia miesiączkowe, aż do całkowitego ich ustania
– uderzenia gorąca, zimne poty, dreszcze
– zaburzenia snu, bezsenność, zmęczenie, senność
– drażliwość, płaczliwość, depresja, lęk, zmiany nastroju
– bóle głowy, zawroty głowy, omdlenia
– zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, nadciśnienie
– bóle mięśni, stawów, kości, osteoporoza
– spadek libido, suchość pochwy, dyspareunia, zaburzenia orgazmu
– nietrzymanie moczu, zapalenia dróg moczowych, zapalenia pochwy
– zmiany skórne, włosów, paznokci, suchość skóry, zmarszczki, cellulit
– zmiany wagi, otyłość, cukrzyca, zaburzenia lipidowe

 

Jakie są przyczyny wczesnej menopauzy?

Przyczyny wczesnej menopauzy nie są do końca znane, ale można wyróżnić kilka czynników ryzyka, które mogą wpływać na przedwczesne wygasanie jajników. Są to:

– czynniki genetyczne i dziedziczne – jeśli w rodzinie występowały przypadki wczesnej menopauzy, ryzyko jest większe
– czynniki hormonalne – zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, zespół policystycznych jajników, mogą wpływać na funkcjonowanie jajników
– czynniki środowiskowe – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków, stres, zanieczyszczenie środowiska, narażenie na promieniowanie, chemikalia, mogą uszkadzać komórki jajników i przyspieszać ich starzenie
– czynniki immunologiczne – niektóre choroby autoimmunologiczne, np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina, mogą atakować tkankę jajnikową i zaburzać jej pracę
– czynniki jatrogenne – niektóre zabiegi medyczne, np. operacje jajników, chemioterapia, radioterapia, mogą uszkadzać lub usuwać tkankę jajnikową i prowadzić do przedwczesnej menopauzy

Jak leczyć wczesną menopauzę?

Leczenie wczesnej menopauzy ma na celu złagodzenie objawów, zapobieganie powikłaniom i poprawienie jakości życia kobiet. Najczęściej stosowaną metodą jest terapia hormonalna zastępcza (THZ), która polega na podawaniu estrogenów i progesteronu w celu uzupełnienia niedoboru tych hormonów. THZ może być podawana w różnych formach, np. tabletki, plastry, żele, kremy, pierścienie dopochwowe, implanty. THZ pomaga zmniejszyć uderzenia gorąca, poprawić stan skóry, włosów, paznokci, zapobiec osteoporozie, chorobom serca i cukrzycy. THZ może być stosowana przez kilka lat, ale należy regularnie kontrolować jej skuteczność i bezpieczeństwo.

THZ nie jest jednak odpowiednia dla wszystkich kobiet. Nie mogą jej stosować kobiety, które mają lub miały:

– raka piersi, jajników, macicy lub inny nowotwór zależny od hormonów
– zakrzepicę żylną, zatorowość płucną, udar mózgu lub zawał serca
– ciężką chorobę wątroby, nerek lub trzustki
– krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
– nadwrażliwość na składniki leku

W takich przypadkach można zastosować inne metody leczenia, np. leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, leki na nadciśnienie, leki na osteoporozę, suplementy witaminowe i mineralne, preparaty ziołowe, fitoestrogeny, akupunkturę, jogę, medytację, relaksację, dietę, ćwiczenia fizyczne, seksualną.

Podsumowanie

Wczesna menopauza to stan, w którym kobieta przestaje miesiączkować przed 45. rokiem życia. Jest to związane z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników i spadkiem poziomu hormonów płciowych. Wczesna menopauza może mieć różne przyczyny, np. genetyczne, hormonalne, środowiskowe, immunologiczne, jatrogenne. Wczesna menopauza objawia się podobnie jak klasyczna menopauza, ale może być bardziej nasilona i nagła.

Wczesna menopauza wymaga leczenia, które ma na celu złagodzenie objawów, zapobieganie powikłaniom i poprawienie jakości życia. Najczęściej stosowaną metodą jest terapia hormonalna zastępcza, która uzupełnia niedobór estrogenów i progesteronu. Inne metody leczenia mogą obejmować leki, suplementy, zioła, akupunkturę, dietę, ćwiczenia, relaksację, seksualną.

Wczesna menopauza to stan, który może mieć duży wpływ na życie kobiety, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego ważne jest, aby kobieta nie czuła się sama i zaniedbana, ale szukała pomocy i wsparcia od lekarza, rodziny, przyjaciół, grup wsparcia. Wczesna menopauza nie jest końcem, ale początkiem nowego etapu życia, który może być równie piękny i satysfakcjonujący, jak każdy inny.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje. Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

Pediatra Wrocławodwodnienie
Internista Wrocławwymioty
zatrucie pokarmowezdrowie

Zostaw komentarz

seventeen − 6 =