USG Transrektalne

Wśród wielu różnych badań diagnostycznych wykonywanych w ramach procedur medycznych jednym z najczęściej zlecanych jest ultrasonografia (USG).

Badanie USG pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie, jest bezbolesne oraz może być wiele razy powtarzane. Wyróżnimy wiele rodzajów USG, jednym z nich jest USG transrektalne.

Na czym polega, kiedy warto wykonać takie badanie oraz jak przebiega – na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.


Co to jest USG TRANSREKTALNE?

Zanim omówimy USG transrektalne przypomnimy sobie na czym polega typowe badanie ultrasonograficzne.

Jest to badanie obrazowe, wykonywane przez powłoki skóry, wykorzystujące fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości.

Aparat służący do przeprowadzenia badania (ultrasonograf) wyposażony jest w specjalną głowicę, która emituje ultradźwięki i zbiera je, gdy powrócą odbite od wewnętrznych struktur organizmu. Pomimo że nie możemy ich usłyszeć, przenikają one komórki naszego ciała – dzięki temu możliwe jest zaobserwowanie kształtu i wielkości badanego narządu, a także odróżnić tkanki zdrowe od chorych (guzy czy zmiany nowotworowe), ponieważ fale ultradźwiękowe odbijają się w różny sposób.

Urządzenie przekłada powracający sygnał na obraz, wyświetlany na monitorze maszyny.


Ultrasonografia transrektalna (in. TRUS od angielskich słów „Transrectal Ultrasound”, co można przetłumaczyć jako właśnie „ultradźwięki przez odbyt”.

Ten rodzaj badania ultrasonograficznego, czyli USG przezodbytnicze, pozwala na diagnostykę schorzeń odbytu, narządów miednicy mniejszej, prostaty (gruczołu krokowego).

Ten rodzaj USG nie różni się od badań ultrasonograficznych innych części ciała. Badanie jest szybkie, bezbolesne i w pełni bezpieczne dla zdrowia, mimo wszystko jednak wiele osób się go obawia.

Mamy nadzieję, że przybliżenie całej procedury pomoże Państwu uporać się z wątpliwościami czy warto wykonywać takie badanie, kiedy odczuwamy niepokojące objawy ze strony odbytu czy prostaty – co wymaga szybkiej diagnostyki medycznej.

Konieczność wykonania USG transrektalnego może zlecić gastrolog, proktolog, chirurg oraz urolog.

Objawy, które powinny nas skłonić do wykonania badania TRUS:

 • niewiadomy ból odbytu i jego okolic – zwłaszcza nasilające się w pozycji siedzącej;
 • zaparcia, biegunki, nietrzymanie stolca lub gazów, krew w stolcu;
 • stwierdzony łagodny rozrost stercza lub stan zapalny;
 • podejrzenie nowotworu prostaty lub jej przerostu;
 • podwyższone stężenie swoistego antygenu PSA we krwi – to wytwarzane przez gruczoł krokowy białko, którego nadmierne ilości mogą oznaczać rozwijający się nowotwór;
 • badanie per rectum (in. dotykowego przez odbyt) dało niejednoznaczny wynik;
 • problemy z oddawaniem moczu – częstsze wizyty w toalecie, również nocą, tzw. parcia naglące, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu, ból lub pieczenie w trakcie, opóźniony, osłabiony lub przerywany strumień moczu;
 • bezpłodność – TRUS pomaga ustalić jej przyczynę (mogą być nimi np. nieprawidłowości w obrębie pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów, których końcowe odcinki przebiegają tuż przy prostacie).

USG transrektalne pozwala kontrolować sytuację po operacjach odbytu lub odbytnicy, oceny uszkodzeń zwieracza (np. po naturalnym porodzie), uszkodzeń błony śluzowej i chorób zapalnych.

Najczęstszym powodem wykonania TRUS jest niekontrolowany rozrost prostaty – nowotwór złośliwy – drugi, po raku płuc, który najczęściej uśmierca mężczyzn. Wczesne wykrycie daje możliwość wyleczenia. Niestety, rak zwykle nie wysyła żadnych sygnałów, długo rozwija się w ukryciu. Jeśli już sygnały wystąpią, to zwykle przypominają objawy łagodnego przerostu prostaty, ale zdarza się, że pierwszym symptomem są dopiero bóle kości, do których ten konkretny nowotwór często daje przerzuty. Dlatego tak istotne jest poddawanie się regularnym kontrolom.

Zarówno nowotwór gruczołu krokowego, jak i niegroźny rozrost kojarzone są głównie z seniorami. Istnieją też jednak schorzenia prostaty dotykające panów w każdym wieku, takie jak ostre zapalenie stercza, które daje o sobie znać bólami w podbrzuszu, gorączką i zatrzymaniem moczu, może zaś przerodzić się w zapalenie przewlekłe lub skutkować jeszcze bardziej nieprzyjemnymi powikłaniami w postaci ropnia.

Jak przebiega badanie USG TRANSREKTALNE?

Podczas badania USG gruczołu krokowego TRUS pacjent jest poproszony przez lekarza urologa lub proktologa o przyjęcie jednej z dwóch pozycji:

 • pozycji leżącej na boku,
 • pozycji kolankowo-łokciowej.

Przed badaniem lekarz nakłada na odpowiednio wyprofilowaną głowicę jednorazową osłonkę oraz smaruje żelem zmniejszającym tarcie i jednocześnie polepszającym przewodnictwo ultradźwięków. Następnie głowicę wprowadza się do odbytu osoby badanej i obraca, by uzyskać pełniejszy obraz. Nie jest to bolesne, ale wywołuje pewien dyskomfort – bardziej psychiczny niż fizyczny.

Specjaliści przeprowadzający TRUS zdają sobie z tego sprawę i dbają o to, by ultrasonografia przebiegała jak najdelikatniej.

Lekarz sporządza opis tego, co zaobserwował, dołączając wydruki obrazów z urządzenia oraz omawia wykonane badanie z pacjentem.

Jak należy się przygotować do TRUS?

Przed badaniem należy się starannie przygotować, ma to na celu zwiększenie jakości obrazowania. Przygotowanie obejmuje:

 • lekkostrawną dietę dzień przed badaniem – z wykluczeniem ciemnego pieczywa, świeżych owoców i warzyw oraz produktów wzdymających;
 • stawienie się na badanie na czczo, tj. co najmniej po 6-8 godzinach od ostatniego posiłku;
 • przyjęcie leków przeciw wzdęciom dzień wcześniej oraz w dniu badania;
 • przyjęcie łagodnych środków przeczyszczających 24 godziny przed badaniem, jeśli zajdzie taka potrzeba – zalecenie to dotyczy zwykle osób otyłych lub przejawiających skłonności do zaparć;
 • zastosowanie dostępnej w aptece wlewki doodbytniczej, aby oczyścić jelita z treści pokarmowej – o ile to konieczne;
 • powstrzymanie się w dniu badania od palenia papierosów, żucia gumy oraz picia kawy, alkoholu i napojów gazowanych.

Dla własnego komfortu, a także ułatwienia lekarzowi przeprowadzenie badania, warto zadbać o wypróżnienie na 2-3 godziny przed badaniem, a także o właściwą higienę. Dobrze jest włożyć wygodny strój, a także przynieść wyniki poprzednich badań prostaty, o ile były robione, w tym pomiaru stężenia PSA.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego “Przyjaźni” we Wrocławiu na konsultacje z zakresu proktologii, urologii i gastrologii. 

Obecnie mamy możliwość wykonania USG transrektalnego 4 oraz 10 marca 2021 r.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.
urolog wrocławproktolog wrocław
rak prostatyurolog wrocław prywatnie
proktolog wrocław prywatnietrus
usg transrektalneusg

Zostaw komentarz

eighteen + 16 =