Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Problemy dotyczące hemoroidów, czyli żylaków odbytu, w wielu krajach dotykają mniej więcej co drugiej osoby. Niewłaściwa dieta, głównie siedzący tryb życia oraz brak odpowiedniej aktywności fizycznej uczyniły z hemoroidów cywilizacyjny problem wśród populacji krajów rozwiniętych.

Na pewno nie warto zwlekać z leczeniem hemoroidów niesłusznie zasłaniając się „wstydliwością” schorzenia. Stosując się do zaleceń lekarza, często można tę chorobę wyleczyć w domowych warunkach. Leczenie chirurgiczne może być potrzebne jedynie w zaawansowanych stadiach choroby hemoroidalnej.

Nasi lekarze zapraszają  na wizytę do Centrum medycznego PRZYJAŹNI. Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.

Czym są hemoroidy?

Wyjaśnienia wymaga samo pojęcie hemoroidów. Wbrew powszechnemu mniemaniu, to nie nazwa choroby, lecz niezbędnej anatomicznej struktury odbytu, którą wszyscy posiadamy. Hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi lub krwawnicami, swoim wyglądem przypominają wypełnione krwią poduszeczki. Hemoroidy uszczelniają kanał odbytu i wraz z mięśniami zwieracza odbytu pozwalają na właściwe formowanie się stolca i trzymanie gazów. Dzięki tzw. aparatowi wieszadłowemu Treitze’a i więzadłu Parksa hemoroidy utrzymywane są we właściwym miejscu, aby spełniać swą fizjologiczną rolę.

Problemy zaczynają się, kiedy aparat wieszadłowy ulega nadmiernemu rozluźnieniu, wskutek czego hemoroidy zaczynają się przemieszczać na zewnątrz i mogą zacząć krwawić oraz wypadać poza odbyt, stają się nabrzmiałe lub objęte stanem zapalnym. Mówimy wówczas o chorobie hemoroidalnej lub żylakach odbytu, co potocznie nazywa się zwykle właśnie hemoroidami.

Wypadanie guzków i ich krwawienie dotyczy bardzo wielu osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Szacuje się, że choroba hemoroidalna dotyka w danym momencie nawet 5% dorosłej populacji, a jej połowa doświadczyła epizodów tej choroby przynajmniej raz w swoim życiu.

Hemoroidy – przyczyny choroby

Choć jednoznaczne przyczyny choroby hemoroidalnej nie są w pełni znane, to należy zwrócić uwagę na liczne czynniki, które mogą sprzyjać jej rozwojowi. Należą do nich między innymi:

 • zaburzenia rytmu wypróżnień, szczególnie uporczywe zaparcia oraz biegunki (np. wskutek nadużywania środków przeczyszczających);
 • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia;
 • niewłaściwa dieta, szczególnie uboga w błonnik i płyny, co sprzyja zaparciom;
 • wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas ciąży;
 • wydłużony czas defekacji, czyli oddawania stolca;
 • obciążenia genetyczne;
 • brak zastawek w żyłach odbytniczych;
 • palenie tytoniu;
 • podeszły wiek (wolniejsza perystaltyka jelit);
 • wielokrotne porody lub zabiegi operacyjne okolicy krocza lub odbytu;
 • otyłość;
 • uporczywy kaszel;
 • dźwiganie (w tym ćwiczenia na siłowni bez odciążenia);
 • uprawianie seksu analnego;
 • używanie bielizny wykonanej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin.

Hemoroidy – objawy choroby

Do podstawowych objawów sugerujących rozwój problemów z hemoroidami należą:

 • uporczywe swędzenie odbytu, któremu towarzyszy podrażnienie śluzówki wraz z sączącą się wydzieliną;
 • odnoszenie wrażenia uczucia niepełnego wypróżnienia;
 • ślady krwi na papierze toaletowym;
 • krwawy kał;
 • wyczuwanie guzka w okolicy odbytu.

Podczas oddawania stolca hemoroidy rozszerzają się, a następnie kurczą. Gdy guzki krwawnicze ulegają nadmiernemu rozciągnięciu i zaczynają uciskać otaczające nerwy stają się przyczyną bólu, świądu bądź uczucia dyskomfortu. Objawy bywają różne w zależności od tego, czy chodzi o hemoroidy wewnętrzne czy zewnętrzne.

Hemoroidy zewnętrzne wywołują silny ból, gdy rozwinie się w nich zakrzep. Ból ustępuje zwykle w ciągu kilku dni, a nabrzmienie może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Często hemoroidy zewnętrzne o sporych rozmiarach są przyczyną problemów z higieną, podrażniają przy tym otaczającą skórę i wywołując swędzenie w okolicy odbytu.

Hemoroidy wewnętrzne są znacznie rzadziej bolesne, za to wykazują większą skłonność do obrzęku i pękania. Stąd w ich przypadku w stolcu pojawia się krew. Krew otacza oddawany stolec, brudzi papier toaletowy, jednak kolor stolca pozostaje przeważnie niezmieniony. W większości przypadków ból pojawia się wyłącznie, gdy rozwinie się zakrzep lub martwica.

Należy pamiętać, że krwawy stolec, czy ślady krwi na bieliźnie, mogą być także objawem dużo poważniejszych chorób, jak choćby nowotworu jelita grubego. Stąd szybka konsultacja lekarska jest w tym przypadku absolutnie konieczna.

Hemoroidy – leczenie choroby

W przypadku zaobserwowania wymienionych objawów powinniśmy zgłosić się do lekarza, najlepiej proktologa, bądź chirurga lub internisty. Leczenie choroby hemoroidalnej jest najczęściej wielokierunkowe, długotrwałe i niełatwe.

Lekarz po zebraniu wywiadu, dokona wzrokowej oceny widocznych hemoroidów zewnętrznych, które zaczęły wypadać poza odbyt. W celu wykluczenia guzów odbytu, polipów, powiększenia prostaty (u mężczyzn) lub ropni przeprowadzi też badanie palpacyjne per rectum. Często w celu zbadania hemoroidów wewnętrznych niezbędna może okazać się anoskopia, która jest badaniem niewymagającym specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, trwa kilka minut i jest bezbolesna.

Po dokonaniu pełnej diagnozy lekarz zaleci odpowiednie metody leczenia. W grę wchodzą przed wszystkim różnego rodzaju czopki, maści i kremy oraz tabletki, aż po rożnego typu zabiegi pozwalające w mniej lub bardziej zdecydowany sposób usunąć problemy z hemoroidami.

W przypadku hemoroidów zewnętrznych w łagodzeniu dolegliwości z nimi związanych znajdują zastosowanie środki przeciwbólowe i przeciwświądowe np. maści, kremy. Kiedy pacjenta dotykają częste zaparcia, to konieczne jest zastosowanie również preparatów zmiękczających stolec.

Dosyć często w leczeniu hemoroidów stosowane są czopki, zawierające zwykle wyciągi ziołowe, na przykład z rumianku, kory kasztanowca, kłączy pięciornika i krwawnika, a czasem także kwas hialuronowy, który wspomaga gojenie ran w kanale odbytu i odbytnicy. Czopki aplikuje się zwykle co najmniej raz dziennie.

W terapii hemoroidów możemy stosować także wiele domowych sposobów łagodzących dolegliwości, w tym na przykład:

 • nasiadówki, czyli kąpiele w letniej (temperatura nie może przekraczać 40°C) wodzie z ziół np. rumianku, jałowca, kory dębu, siemienia lnu, czy kasztanowca bądź krwawnika, czyli preparatów roślinnych o właściwościach bakteriobójczych i obkurczających naczynia krwionośne;
 • częste przemywanie odbytu wraz z hemoroidami gazikiem nasączonym wyciągiem z rumianku, aloesu, kory dębu, rumianku, kłączy pięciornika i krwawnika, aby ograniczać objawy świądu czy pieczenia;
 • po każdym oddaniu stolca – podmywanie bieżącą wodą i delikatne osuszenie skórę miękkim papierem toaletowym bądź chusteczką.

W przypadku utrzymujących się dolegliwości bądź ich nawracania do rozważenia pozostają różne rodzaje zabiegów usunięcia hemoroidów. Zupełną ostatecznością jest zabieg chirurgiczny z usunięciem rozszerzonych odcinków żył na zewnątrz i wewnątrz odbytu. W przypadku choroby hemoroidalnej, która jest oporna na zachowawcze sposoby leczenia, sięga się do metod terapii hemoroidów stosowanych w lecznictwie szpitalnym lub ambulatoryjnym, takich jak:

 • gumkowanie (metoda Barrona): polega na założeniu na nasadę guzka gumowego pierścienia, który powoduje odcięcie do niego dopływu krwi i jego obumarcie oraz odpadnięcie hemoroidu do 7 dni po zabiegu;
 • skleroterapia: metoda ukierunkowana na leczenie przede wszystkim małych hemoroidów, która polega na podaniu zastrzyku pod śluzówkę powiększonego guzka; zastrzyk zawiera produkt w postaci pianki, który powoduje zakrzep w miejscu podania, czego efektem jest odpadniecie guzka;
 • krioterapia/kriochirurgia: zastosowanie wobec guzka bardzo niskich temperatur, co prowadzi do zniszczenia jego tkanki;
 • laseroterapia i koagulacja podczerwienią: wysoka temperatura powoduje obkurczenie oraz zamknięcie naczyń, a ostatecznie zniszczenie tkanki guzka;
 • metoda Morinagi: naczynia hemoroidalne są zamykane poprzez założenie na tętnice szwów pod kontrolą badania USG metodą Dopplera;
 • tradycyjne zabiegi operacyjne: metodą Milligana-Morgana lub metodą Fergusona.

Hemoroidy – profilaktyka choroby

Aby uniknąć problemów z hemoroidami wskazane jest przede wszystkim:

 • stosowanie urozmaiconej diety bogatej w warzywa i owoce oraz w błonnik;
 • picie odpowiedniej ilości płynów;
 • nie palić tytoniu;
 • unikanie potraw, które mogą wywoływać podrażnienie (np. potrawy pikantne) lub pobudzenie jelit (np. kawa, herbata);
 • prowadzenie aktywnego trybu życia: np. regularne spacery i pływanie (ale lepiej unikać np. jazdy konnej i jazdy na rowerze);
 • unikanie długiego siedzenia;
 • unikanie noszenia dużych ciężarów;
 • wystrzeganie się zbyt długiego „przesiadywania” w toalecie;
 • po oddaniu stolca nie stosować papieru toaletowego do podcierania, tylko do osuszenia po podmyciu letnią wodą;
 • unikanie noszenia obcisłej i wykonanej ze sztucznych materiałów odzieży;
 • utrzymanie odpowiedniej higieny intymnych okolic ciała.

Jeśli dotykają Cię problemy związane z hemoroidami na pewno nie warto zwlekać z ich leczeniem niesłusznie zasłaniając się „wstydliwością” schorzenia. Nasi lekarze zapraszają na wizytę do Centrum medycznego PRZYJAŹNI. Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.

hemoroidy wrocławhemoroidy lekarz wrocław
leczenie hemoroidów wrocławhemoroidy proktolog wrocław
żylaki odbytu wrocławhemoroidy chirurg wroclaw
leczenie żylaków odbytu wrocławhemoroidy wrocław prywatnie

Zostaw komentarz

five × 4 =