Zespół Downa

21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa

 

Zespół Downa jest chorobą genetyczną spowodowaną obecnością dodatkowego chromosomu 21 lub jego części w komórkach organizmu1. Jest to najczęstsze zaburzenie chromosomalne u ludzi i występuje raz na 800-1000 żywych urodzeń2. Osoby z zespołem Downa mają charakterystyczny wygląd i niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim lub średnim3. Ponadto mogą mieć różne wady wrodzone i problemy zdrowotne, takie jak wady serca, zaburzenia układu odpornościowego czy choroba Alzheimera2.

 

Zespół Downa został po raz pierwszy opisany przez angielskiego lekarza Johna Langdona Downa w 1866 roku1. Przyczyną choroby jest nierozdzielenie się chromosomów podczas podziału komórek płciowych matki lub ojca. Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem rodziców, zwłaszcza matki2. Zespół Downa można wykryć przed urodzeniem dziecka za pomocą badań prenatalnych, takich jak USG czy testy biochemiczne krwi matki2.

 

Życie z zespołem Downa wiąże się z wieloma wyzwaniami i trudnościami. Osoby dotknięte tą chorobą potrzebują specjalnej opieki medycznej, edukacji i wsparcia społecznego. Jednak dzięki postępowi nauki i medycyny oraz rosnącej świadomości społecznej osoby z zespołem Downa mogą żyć dłużej i lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Mogą się uczyć, pracować, tworzyć relacje i cieszyć się życiem tak jak każdy inny człowiek.

 

Zespół Downa nie jest chorobą śmiertelną ani zakaźną. Osoby z tą chorobą mają takie same prawa i godność jak każdy inny człowiek. Nie są one ofiarami ani bohaterami, ale po prostu ludźmi ze swoimi marzeniami, pasjami i potrzebami. Dlatego ważne jest, aby traktować je z szacunkiem, tolerancją i akceptacją.

Serdecznie ZAPRASZAMY do Centrum Medycznego Przyjaźni na konsultacje.  Nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalach, skutecznie pomogą w terapii.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 71 300 12 72 lub 71 300 12 73 

Zostaw komentarz

5 × four =