Depresja? Bezpłatne konsultacje psychiatry i psychologa


Mgr Agnieszka Woszczek. Psycholog, psycholog dziecięcy, psychoterapeuta. Psycholog Wrocław. Leczenie depresji, stresu, fobii. zaburzeń osobowości, emocjonalnych i koncentracji. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Mgr Agnieszka Woszczek
psycholog, psycholog dziecięcy, psychoterapeuta


Mgr Martyna Cygoń. Psycholog, psycholof dziecięcy, psychoterapeuta. Psycholog Wrocław. Leczenie depresji, stresu, fobii. zaburzeń osobowości, emocjonalnych i koncentracji. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Mgr Martyna Cygoń – psycholog, psychoterapeuta


Lek. Maciej Czajkowski. Psychiatra Wrocław. Przychodnia we Wrocławiu. Centrum Medyczne PRZYJAŹNI

Lek. Maciej Czajkowski
lekarz specjalista psychiatra

Dopadła Cię jesienna chandra i brak energii? Jesteś przewlekle zmęczony i rozdrażniony? Obawiasz się, że dzieje się z Tobą coś niedobrego? A może, to już depresja?

Jeśli tak właśnie się czujesz, to zapraszamy na bezpłatne konsultacje u psychiatry i psychologa. Zapraszamy także wszystkie osoby chcące uporać się z innymi problemami dotyczącymi stresu, nerwic, depresji, relacji społecznych, problemów szkolnych, czy wychowawczych oraz zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

Konsultacje odbędą się we Wrocławiu w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI w sobotę dniu 14 listopada 2015 roku, w godzinach od 9:00 do 12:00. Zadzwoń i umów się: 71 300 12 72, 71 300 12 73.


Na depresję cierpi na świecie ponad sto milionów osób w różnym wieku, a w Polsce ponad milion. Chorowali na nią tak znani ludzie, jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Franz Kafka, Mark Twain, Franklin Delano Roosvelt, Wilson Churchill, Ernest Hemingway oraz Wirginia Woolf i Marilyn Monroe.

Przygnębienie i smutek o dużym natężeniu, całkowita niemożność przeżywania radości i brak apetytu – to typowe dla depresji objawy. Cierpiący na nią gubią biologiczny rytm: albo budzą się wcześnie rano po płytkim śnie, albo przeciwnie śpią dużo i często nawet w ciągu dnia. Po tym przychodzi kolejny dzień wypełniony w całości zmartwieniami i lękiem, przynosząc nieustanny niepokój uniemożliwiający koncentrację. Wówczas żadne napominania w stylu „weź się w garść”, czy „pozbieraj się w końcu” nie są już skuteczne.

Sytuacja chorych staje się jeszcze trudniejsza w okresie jesienno-zimowym, kiedy pojawia się dodatkowo depresja sezonowa. Dzień staje się krótszy i brakuje nam światła słonecznego. Wówczas szyszynka zaczyna produkować więcej melatoniny. To hormon, który stymuluje senność, zdecydowanie obniża nastrój i przywołuje niepokój oraz rozdrażnienie. Wszystko to potęguje problemy osób cierpiących na depresję.

Przyczyny depresji mogą być bardzo są różne. Powodem może być przeżycie wyjątkowo traumatycznego zdarzenia, zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki lub inne choroby. Jeszcze gorsza jest depresja pojawiająca się nie wiadomo skąd i bez wyraźnej przyczyny.

Jeśli masz objawy depresji, to nie możesz ich lekceważyć, to choroba, którą trzeba koniecznie leczyć. Jedynym ratunkiem jest wizyta u lekarza, najlepiej psychiatry. A to niestety nadal jest często uważane jest za bardzo wstydliwa barierę – dla wielu osób nie do przebycia.

Nawet dla naukowców przyczyny depresji nie są w pełni jasne. Klucz do zrozumienia jej mechanizmów leży w mózgu. Wszystkie jego komórki, przekaźniki nerwowe, gruczoły i hormony porozumiewają się ze sobą. To współdziałanie warunkuje nasze samopoczucie i równowagę emocjonalną. Komunikację umożliwiają tzw. neurotransmitery, czyli noradrenalina, dopamina i serotonina. Są to substancje chemiczne, pośredniczące w przekazywaniu sygnałów nerwowych z jednego neuronu do drugiego. Noradrenalina i dopamina przesyłają informacje dotyczące tego, kiedy człowiek ma zebrać siły, natężyć uwagę, przygotować się do walki lub ucieczki. Natomiast zadaniem serotoniny jest wyzwalanie uczucia senności i stymulowanie mózgu w celu rozluźnienia ciała. Kiedy odpowiednich neuroprzekaźników jest zbyt mało, na łączach między neutronami występują zakłócenia, które to prowadzą do przerwania komunikacji. I właśnie wówczas dochodzi do wystąpienia depresji.

Nie w pełni została jeszcze poznana rola genetyki w rozwoju depresji, nie odkryto genu odpowiedzialnego za jej występowanie.   Kolejną przyczyną sprzyjającą pojawieniu się depresji mogą być choroby przewlekłe, jak np. nadczynność i niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów niektóre nowotwory oraz schorzenia ośrodkowego układu nerwowego: choroba Alzheimera, guzy mózgu, czy miażdżyca naczyń mózgowych. Również długotrwałe stosowanie niektórych leków  sprzyja depresji.  Do leków tych w szczególności należą medykamenty stosowane w terapii nadciśnienia, nowotworów, gruźlicy oraz sterydoterapii. Przyczyna może tkwić także w niedoborze niektórych witamin, zwłaszcza witaminy B6 lub kwasu foliowego.

Nie warto lekceważyć depresji. Nawet przy pierwszych i słabych objawach warto zgłosić się do lekarza. Bez właściwego leczenia depresja będzie się niestety wyłącznie pogłębiać, a dla co czwartego chorego może się skończyć nawet śmiercią. Dlatego nie warto czekać – zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację w Centrum Medycznym PRZYJAŹNI.

Wszelkie informacje przedstawione w witrynie są publikowane i dystrybuowane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane ani zastąpić konsultacji lekarskiej i badania lekarskiego. Niedopuszczalne jest korzystanie z tych informacji, jako źródła wiedzy dla samodzielnej terapii i diagnozowania chorób.
Centrum Medyczne PRZYJAŹNI nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za pogorszenie stanu zdrowia spowodowane odstąpieniem od konsultacji lekarskich i stosowaniem praktyk leczniczych wdrażanych na własną rękę.